• Biblioteka

          • Podsumowanie roku szkolnego 2022/2023

          • Najlepsi czytelnicy klas 1-3:

            klasy 1 – Marco Zuin 1a, klasy 2 – Jystyna Milińska – 2a, klasy 3 – Weronika Zdziebko – 3a

            Nagrody otrzymali:

            Laureaci konkursu „Przepisz to”: Ania Rudolf 8b, Natalia Cupiał 8 i Szymon Krzyżowski 4c, najaktywniejsza wolontariuszka Zuzanna Szymanowska 8c oraz najlepsi czytelnicy Klara Kiszczak 6c i Aleksander Dąbrowski 8e

          • Międzyszkolny Piknik Literacki

          • Ilustracja do wiersza Wisławy Szymborskiej

          • Konkurs odbył się w ramach Projektu Mistrzyni Szymborska. Brali w nim udział chętni uczniowie klas 4-6. Jury w składzie: Agnieszka Baron, Alina Folkert, Anna Misiek-Wesołowska przyznało następujące miejsca:

            1. miejsce – Emilia Skawicka z 5c
            2. miejsce – Zofia Ciupa z 4b i Lena Ogiela z 5c
            3. miejsce – Zuzanna Nowak z 5d
            Wyróżnienie – Alicja Bosowiec z 5c

            Gratulujemy!

          • Piknik rodzinny "Czytanie na polanie"

          • W dniu 2 czerwca w ramach „Pikniku Rodzinnego”, który odbywał się w naszej szkole bibliotekarki wraz z wolontariuszką Zuzanną Szymanowską z kl. 8c przeprowadziły akcję czytelniczą pt. „Czytanie na Polanie 2023”.

            Społeczność naszej szkoły w dniu Pikniku gromadziła się  przy Fotobudce czytelnika i spędzała czas z książką Michała Rusinka pt. „Podbipięta, czyli co się kryje w nazwiskach?”, wierszykami i zagadkami z czasopisma dla dzieci „Świerszczyk” oraz grami i rebusami.  Można było także nauczyć się jak poskładać papierowego łabędzia metodą origami. Spotkanie przebiegło wspaniale za co wszystkim dziękujemy!

            Organizatorami tej Ogólnopolskiej Akcji „Czytanie na polanie” jest Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 29 z Oddziałami Sportowymi im. Alfreda Szklarskiego w Dąbrowie Górniczej. Akcja  polega na zorganizowaniu spotkania czytelniczego w jednym z wybranych przez placówkę dniu między 1-20 czerwca 2023 roku, a jej realizacja ma odbywać się na świeżym powietrzu.

          • Szkolny konkurs recytatorski

          • Szkolny konkurs pt. "Poezja Wisławy Szymborskiej" odbył się 31 maja 2023 w bibliotece szkolnej.

            Z poezją Mistrzyni Szymborskiej mierzyli się chętni uczniowie klas szóstych.

            Jury w składzie: Agnieszka Baron, Alina Folkert, Anna Misiek-Wesołowska wyłoniło następujących laureatów:

            1. miejsce – Małgorzata Ślawska z 6a 🥇
            2. miejsce – Olaf Kwiatek z tej samej klasy 🥈
            3. miejsce – Michalina Nowak z 6c 🥉

            Gratulujemy!

            Rozdanie nagród odbyło się 2 czerwca w bibliotece szkolnej. Zwycięzcy otrzymali tomiki poezji Wisławy Szymborskiej, a wszyscy uczestnicy pamiątkowe dyplomy.

          • Projekt czytelniczy "Czytam sobie"

          • Uczniowie klas 1 już samodzielnie czytają i chętnie wypożyczają książki z biblioteki. Klasy 1a i 1d wzięły udział w projekcie czytelniczym na podstawie serii książek „Czytam sobie”. Zadaniem uczniów było przeczytanie wybranej książki z w/w serii, wykonanie do niej ilustracji oraz krótka wypowiedź mająca na celu zainteresowanie książką i zachęcenie do jej przeczytania.

          • Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

          • W dniu 8 maja obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek.

            W tym roku Tydzień Bibliotek odbył się pod hasłem „Moja, Twoja, Nasza- Biblioteka!”. W naszej szkole odbyła się Akcja Bookshelf Tour, polegająca na wysłaniu fotografii swojej półki z książkami.

            Dziękujemy za miłe życzenia (” więcej czytelników niż książek” 🙂) i nadesłanie licznych fotografii Waszych półek z książkami, dzięki czemu poznaliśmy Wasze czytelnicze preferencje i ulubione tytuły. Cieszymy się, że tak dużo czytacie!

          • Akcja Żonkile

          • W 80 rocznicę powstania w getcie warszawskim uczniowie wraz z dyrekcją, nauczycielami i pracownikami szkoły uczcili pamięć bohaterów getta warszawskiego.

            19 kwietnia 1943 roku podczas likwidacji getta przez hitlerowski reżim powstańcy Żydowskiej Organizacji Bojowej chwycili za broń, by zamanifestować swoją godność i sprzeciw wobec terroru. 11 edycja akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile w naszej szkole rozpoczęła się już wcześniej.

            Uczniowie zapoznali trudne tematy z historii 1000 letniej obecności polskich Żydów i świetnie przygotowane materiały edukacyjne. Dla młodszych klas opowiadanie Zofii Staneckiej pt. „Pamięć drobinek”, w załączeniu fotografie pięknych prac uczniów. Dla klas 4-6 słuchowisko „Takich dwóch jak nas trzech” i karty pracy. Dla najstarszych klas 7-8 powrócono do książki -wywiadu Hanny Krall z Markiem Edelmanem pt. „Zdążyć przed Panem Bogiem” i przedstawiono ją w w formie filmu -komiksu.

            Dziękujemy za zaangażowanie w proces pamięci #łączynaspamięć

          • Spotkanie autorskie w Mediatece

          • 14 kwietnia 2023 r. klasa 3b uczestniczyła w spotkaniu z p. Wojciechem Cesarzem – autorem książek, artystą grafikiem, dyrektorem artystycznym wielu tygodników i miesięczników.

            Wspólnie z Katarzyną Terechowicz pisze książki dla dzieci i dorosłych. Ich książka Pamiętnik grzecznego psa zdobyła nagrodę w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren, była nominowana do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego i umieszczono ją na Złotej Liście Fundacji ABCXXI-Cała Polska czyta dzieciom.

            Autor ciekawie opowiadał o zwierzętach – psich emocjach, psach ratownikach i psach bohaterach, z humorem opisywał zachowania kotów. Czytał również fragmenty swoich książek. Uczniowie kl. 3b poprosili autora o wpisanie dedykacji do zakupionych do biblioteki książek „Pamiętnik grzecznego psa” oraz „Zapiski wrednego kota.”

          • Konkurs wielkanocny

          • Przed nami Święta Wielkanocne. Rozmawiamy o tradycjach i zwyczajach wielkanocnych. Czytamy świąteczne opowiadania i bierzemy udział w konkursach. Uczniowie klas młodszych szukali ukrytych na konkursowej karcie pisanek, zajączków, baranków, kwiatów itp. Zadaniem starszych uczniów były odpowiedzi na pytania dotyczące Świąt Wielkanocnych.

            5 kwietnia 2023 r. odbyło się losowanie nagród. Można było wylosować czekoladowego zajączka, baranka lub pisankę z czekolady.

            Życzymy wszystkim radosnych Świąt Wielkanocnych!

          • Przepisaliśmy "Małego Księcia"

          • Z okazji 80-lecia pierwszego wydania “Małego Księcia” wzięliśmy udział w II edycji ogólnopolskiej akcji "Przepiszmy to!”. Chętni uczniowie z klas 4-8 przepisali fragmenty lektury. Stworzyli również piękne ilustracje i zdobienia tekstu. Z przepisanych fragmentów powstał biblioteczny rękopis.

            Organizatorami akcji są: Academy International Wawer, Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wawer oraz Warszawski Dom Kaligrafii.

          • "Ważne sprawy dziewcząt i chłopców"

          • Od października klasa 3 a, w każdą środę brała udział w bibliotecznych zajęciach czytelniczych noszących wspólny tytuł „Ważne sprawy dziewcząt i chłopców”.

            W czasie spotkań czytaliśmy książki Pani Barbary Gawryluk „Moje Bullerbyn” oraz „Kolczyki Selmy”. Książki te, to dwa pierwsze tomy cyklu, który poświęcony jest problemom, bardzo ważnym dla młodych czytelników, które autorka przedstawia w ciekawy i jednocześnie zabawny sposób. Poznaliśmy historię Natalki, której rodzice postanowili wyjechać z całą rodziną do Szwecji w poszukiwaniu lepiej płatnej pracy. Dziewczynka musi opuścić swoją szkołę, klasę, swych przyjaciół i bardzo się boi tego co czeka ją w obcym kraju, czy ktoś ją polubi, czy będzie umiała porozumieć się z innymi uczniami w nowej szkole, czy znajdzie nowych przyjaciół?

          • "Snotki" w bibliotece

          • Oprócz planowych zajęć  czytelniczych w bibliotece maluchów cała ubiegłotygodniowa środa poświęcona była „snotkom” czyli zabawie polegającej na odszyfrowywaniu ukrytych haseł.

            „Snotki” to nic innego, jak nałożone na siebie cztery wyrazy (hasła), które mają różne kolory. Przygotowuje się je w programie www.snotes.com, a generuje się  je m.in. w postaci kółek. Hasło można odczytać, ustawiając i obracając kartkę pod odpowiednim kątem.

            Początkowo uczniowie patrzyli na kółka i zastanawiali się ” o co w tym chodzi”, ale już po kilku słowach wyjaśnienia stawało się wszystko proste i prawie każdy potrafił odczytać ukryte hasło.

          • Wierszowanie w Mediatece

          • 21 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Poezji. Tego dnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej – Mediatece odbył się międzyszkolny konkurs recytatorski dla uczniów klas 1-3 pt. „Znani i lubiani poeci dla dzieci”. Brali w nim udział: Maja Michalak z kl. 1a, Inga Jaromin z kl. 2c i Piotruś Stawarz z kl. 3c – zwycięzcy szkolnych eliminacji. Wszyscy znakomicie się zaprezentowali, a Piotruś dzięki wspaniałej interpretacji wiersza „Całusy i buziaczki” zajął III miejsce.


            Serdecznie gratulujemy!!!

          • Poezja, która nas łączy

          • Uczennice klasy 3d – Martyna, Hania, Julia i Nikola reprezentowały naszą szkołę podczas międzyszkolnego konkursu czytelniczego, zorganizowanego przez SP 6 w Tychach. Konkurs został przeprowadzony online w bibliotece szkolnej 14 marca 2023 roku. Zadaniem uczestniczek było odpowiedzieć na 50 pytań dotyczących znajomości wierszy Jana Brzechwy i Juliana Tuwima.

            Zadania były bardzo szczegółowe i dotyczyły aż 34 wierszy, uczestniczki przygotowywały się do konkursu cały miesiąc. Dziewczynki nie zdobyły czołowych miejsc, ale osiągnęły świetne wyniki. Najwięcej punktów zdobyła Martyna Cupiał, drugie miejsce zajęły ex aequo Hania Sępioł i Julia Jastrząb, a miejsce trzecie Nikola Jonda. Gratulujemy 🙂

          • Szkolny konkurs recytatorski - klasy 1-3

          • 15 marca 2023 r. w bibliotece odbyły się szkolne eliminacje do międzyszkolnego konkursu recytatorskiego pt. „Znani i lubiani poeci dla dzieci”.


            W konkursie uczestniczyło 23 uczniów klas 1-3, którzy recytowali wiersze Agnieszki Frączek, Doroty Gellner, Danuty Wawiłow i Juliana Tuwima. Wszyscy byli świetnie przygotowani i z wielkim zaangażowaniem prezentowali wybrane utwory. Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe, a wszyscy uczestnicy pamiątkowe dyplomy.

            Laureaci pierwszych miejsc (przedstawiciele klas 1, 2 i 3) będą reprezentowali naszą szkołę podczas miejskiego konkursu Wierszowanie w Mediatece, który odbędzie się 21 marca 2023 r.

            Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy!
            Trzymamy kciuki za reprezentantów naszej szkoły!

          • Spotkanie autorskie

          • 3 marca obchodziliśmy Dzień Pisarza. Z tej okazji uczniowie klas 1a i 1b uczestniczyli w spotkaniu z panią Ewą Jaskółką – autorką książki pt. „Panie Cytrynko przybądź”.

            Pani Ewa opowiedziała o tym, jak powstała jej książka i skąd czerpała pomysły do opisywanych historii. Poznaliśmy bohaterów książki, podziwialiśmy piękne ilustracje oraz z zaciekawieniem wysłuchaliśmy dwóch rozdziałów czytanych przez autorkę. Był również czas na zadawanie pytań.

            Dziękujemy pani Ewie Jaskółce za spotkanie autorskie oraz za podarowanie książki „Panie Cytrynko przybądź” do biblioteki. Z radością będziemy czytać kolejne rozdziały.

          • Wyniki konkursu "Kot - bohater literacki"

          • Na konkurs wpłynęło 27 prac plastycznych. Najbardziej znanym kocim bohaterem literackim okazał się Kot w butach. Prace plastyczne były piękne i pomysłowe, dlatego przyznano aż 6 nagród i 4 wyróżnienia.

            1.miejsce – Ola Strzempa kl. 3d i Tosia Pytel kl. 2b
            2.miejsce – Jakub Biesiada kl. 2c i Patrycja Kściuczyk kl. 2d
            3.miejsce – Antosia Nowak kl. 1c i Tymon Krzyżowski kl. 3c

            Wyróżnienia: Leon Wciślak kl. 1b, Weronika Zdziebko kl. 3a, Zosia Jusiak kl. 3c, Martynka Cupiał kl. 3d

            Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe.

            Gratulujemy!

          • Dzień Łamańców Językowych

          • Dzisiejszy dzień w bibliotece upłynął nam, na  zabawie słowem. Sporą dawkę śmiechu dostarczyły wszystkim uczniom zmagania z łamańcami językowymi,  które służą jednak nie tylko zabawie ale  są przede wszystkim świetnym narzędziem do ćwiczenia prawidłowej dykcji. Stosują je m.in. logopedzi jako pomoc w wypracowaniu prawidłowej wymowy u dzieci. Również osoby, które pracują głosem: dziennikarze, profesorowie, aktorzy, mogą skorzystać z ich właściwości. Wielu uczniów miało problem z przeczytaniem kilku trudnych słów ale byli też mistrzowie tacy jak Ola z 3 d i Krzysiu z 3a.

          • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

          • A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają” Mikołaj Rej

            Dzień Języka Ojczystego (21 lutego) to doskonała okazja, aby uczniowie dowiedzieli się więcej o swoim języku ojczystym, a także rozwijali swoje umiejętności językowe w sposób kreatywny i zabawny. Klasa 4a podczas zajęć bibliotecznych wzięła udział w zabawach językowych pod hasłem „Potyczki z polszczyzną.

          • Dzień Kota - 17 lutego

          • Co roku 17 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kota. Biblioteka włączyła się w obchody kociego święta poprzez wystawę książek, czytanie kocich opowieści oraz konkurs plastyczny.

            Celem wystawy było ukazanie, że koty często i od zawsze pojawiają się w literaturze dziecięcej oraz zachęcenie czytelników do sięgania po wyeksponowane książki. W części literackiej przedstawiliśmy wiersze, bajki, baśnie, opowiadania i powieści, w których kot jest głównym bohaterem. Nauczycielki oraz starsze koleżanki czytały dzieciom m.in. wiersze Juliana Tuwima i Marii Konopnickiej, legendę „O kleparskich psach i kleparskich kotach” Barbary Tylickiej oraz opowiadanie pt. „Cykor” Magdaleny Kulus.

          • Dzień Pisania Piórem

          • 12 lutego obchodzony jest w naszym kraju Ogólnopolski Dzień Pisania Piórem. Starsze pokolenie pamięta kałamarze z atramentem, pióra ze stalówką, którą w tym atramencie maczano a także brudne palce i bibuły .

            Wprawdzie już w 1884 roku Lewis Waterman opatentował wieczne pióro ale w naszych szkołach jeszcze długo ławka z otworem na kałamarz była symbolem szkolnej sali. Aby uczniowie poczuli emocje związane z pisaniem „jak za dawnych lat” w bibliotece zorganizowano mini warsztaty kaligrafii, podczas których pierwszoklasiści zmierzyli się z piórem gęsim oraz takim , które królowało jeszcze w latach 60. W zajęciach wzięli udział uczniowie wszystkich klas pierwszych.

          • Walentynki w bibliotece

          • W ramach corocznego święta, któremu patronuje św. Walenty, 14 lutego 2023 odbyły się w bibliotece różne atrakcje pełne niespodzianek, nie tylko dla zakochanych. Było barwnie i różnorodnie, ale zawsze z miłością w tle lub na pierwszym planie.

            Klasa 7b i 8a tworzyła walentynkowe lepieje – na wzór twórczości Wisławy Szymborskiej. Z wierszy zapisanych na sercach wykonano poetyckie łańcuchy, które wzbudzały duże zainteresowanie.

            Na przerwach odbywał się walentynkowy konkurs – zadaniem było dopisać brakujące imiona bohaterów literackich tak, aby powstała zakochana para, podać tytuły książek, w których występuje podana para zakochanych, dopisać brakujące imiona do pary filmowej, wskazać autora wiersza o miłości oraz wskazać wykonawców fragmentów piosenek o miłości.

          • Szczedruszki i kolędy w trzech językach

          • W grudniu nasi uczniowie, zarówno z Polski, jak i Ukrainy: Olga z klasy 8a, Zuzia, Kalina i Mikołaj z klasy 6c oraz Hania, Nika i Polina z klasy 5c spotykali się po lekcjach z pp. Beatą Pajest i Agnieszką Dudą, by poznać i wyśpiewać pastorałki śląskie oraz ukraińskie kolędy życzące – szczedruszki, szczedryki.

            Pozytywne emocje, które towarzyszyły dwujęzycznej grupie można wysłyszeć w kompilacji pieśni i nagraniu. Uczniowie poznali także konteksty pieśni oraz ich znaczenie w tradycjach religijnych i obrzędowych. Z pewnością powrócimy do śpiewania dwujęzycznych pieśni wiosennych.

            Dziękujemy Wam wszystkim za wspaniałą energię, wspólną naukę, zaangażowanie i zapoznanie nas z pieśniami, które lubicie słuchać na co dzień. Bardzo dziękujemy p. Adriannie Mazur za zmontowanie filmu, który można zobaczyć na facebooku: https://fb.watch/iYV0DFwkZM/

          • Urodziny Kubusia Puchatka

          • 8 stycznia 2023 r. minęła 141 rocznica urodzin Alana Alexandra Milne – autora książek o Kubusiu Puchatku. Wszyscy kochają sympatycznego misia ze Stumilowego Lasu, dlatego w rocznicę urodzin pisarza obchodzimy Dzień Kubusia Puchatka.

            Dzień Kubusia Puchatka przypadł w ferie zimowe, dlatego świętowaliśmy z opóźnieniem. W bibliotece można było podziwiać wystawkę książek o Kubusiu Puchatku oraz je wypożyczyć. Chętnych nie brakowało 🙂 Klasy pierwsze, które uczestniczyły w zajęciach czytelniczych słuchały opowieści o Puchatku i jego przyjaciołach oraz rozwiązywały quizy i zagadki o przygodach i bohaterach.

          • Kalendarz Adwentowy w bibliotece

          • Adwent, czyli czas radosnego oczekiwania na przyjście Chrystusa, był w naszej szkolnej bibliotece wyjątkowy. Chętni uczniowie z klas IV-VIII otrzymali biblioteczny kalendarz adwentowy, w którym znajdowały się różne zadania o charakterze czytelniczo-plastycznym np. przeczytać książkę o tematyce świątecznej, wykonać kartki świąteczne z samodzielnie ułożonymi życzeniami i zakładki do książek, napisać listy, wspomnienia, przepisy na świąteczne dania itp.

            Nie zabrakło śpiewu kolęd, recytacji świątecznych wierszyków oraz podarków dla biblioteki w postaci własnoręcznie wykonanych ozdób świątecznych.

            W wykonywaniu adwentowych zadań najlepsi okazali się:

            1. Zosia Ciupa – kl. 4b
            2. Oskar Gabryelczyk kl. 8b
            3. Mateusz Szymula kl. 8b
          • Świąteczne czytanie

          • Uczniowie klas 1-3 słuchali w bibliotece świątecznych opowieści: „Nadchodzą święta”, Święta z dziadkiem” Michaela Morpurgiego, „Boże Narodzenie w Bullerbyn” Astrid Lindgren oraz „Gwiazdkowe opowieści”. Dzieci wspólnie kolorowały papierową choinkę, wykonywały choinkowe ozdoby oraz śpiewały kolędy i świąteczne piosenki.

            Życzymy radosnych, rodzinnych świąt Bożego Narodzenia oraz Szczęśliwego Nowego Roku.

          • "Book Tour z... Babą Jadzią"

          • Uczniowie klas 2d, 3a, 3c i 3d uczestniczą w V Edycji Międzyszkolnej Akcji Czytelniczej „Book Tour z … Babą Jadzią”.

            W bibliotece odbyło się kilka spotkań czytelniczych dla każdej klasy, na których dzieci wysłuchały książki pt. „Baba Jadzia z parteru”.

            Książka w pogodny, pełen humoru sposób pokazuje, że w każdym drzemie coś dobrego, więc nie powinniśmy innych oceniać. Ukazuje wartość przyjaźni i pomagania drugiemu człowiekowi. Uczy jak radzić sobie z emocjami i przezwyciężyć strach i nieśmiałość.

            Klasa 3d wraz p. wychowawczynią Katarzyną Dziadek wzięła udział w spotkaniu z autorką książki – panią Dominiką Gałką, które odbyło się w MBP – Mediatece.

          • Konkurs Mikołajkowy rozstrzygnięty!

          • Wśród uczniów klas I-III w konkursie wzięło udział 115 osób, ale niestety nikomu nie udało się policzyć wszystkich Mikołajów. Ukrytych ich było aż 34. Jeden ukrył się tak dobrze, że żadne oko uczniowskie go nie dostrzegło! 4 osoby zdołały wypatrzeć 32 Mikołaje i pośród tych osób została wylosowana główna nagroda. Piękną książkę o Mikołaju otrzymał Wiktor Matuszak z klasy 3 a.

            W klasach starszych (4-8) Mikołajów szukało 47 osób. 9 z nich odszukało wszystkie ukryte 42 Mikołaje. Nagrodę otrzymała  Marta Kucharczyk z 6b.

          • Mikołajki w bibliotece

          • 6 grudnia 2022 r. w bibliotece odbyły się spotkania mikołajkowe dla uczniów klas 2. Nauczyliśmy się piosenki „Mikołaj nigdy nie zawiedzie”. Nie zabrakło czytania – dzieci wysłuchały opowiadania pt. „Mikołajki” Renaty Piątkowskiej, następnie rozwiązały quiz o świętym Mikołaju.

            Obejrzeliśmy filmik – jak narysować portret Mikołaja i każda klasa wykonała wspólny rysunek. Z pewnością Mikołajowi bardzo się podobały portrety.

            To była super zabawa! Dzieci przyszły do biblioteki w mikołajkowych czapeczkach i czerwonych strojach oraz w świetnych nastrojach.

            Na koniec dzieci brały udział w poszukiwaniu papierowych Mikołajków, które zawitały do biblioteki. Jutro rozstrzygnięcie – ciekawe komu udało się policzyć wszystkie Mikołaje?

          • Andrzejki z Kubą i Bubą

          • ​​​​​​30 listopada 2022 r. w bibliotece klas 4-8 gościli trzecioklasiści, którzy zostali zaproszeni, aby świętować Andrzejki. Niektórzy przybyli w ciekawych przebraniach jako wróżki, duchy lub czarodzieje.  

            Jak zwykle na zajęciach bibliotecznych było czytanie. Tym razem był to rozdział z książki Grzegorza Kazdepke  „Słodki rok Kuby i Buby” pt. „Andrzejki”. Dzięki sympatycznym bohaterom: Kubie i Bubie dzieci poznały pierwszą andrzejkową wróżbę – lanie wosku.

            W innych wróżbach brali już aktywny udział. Losowali karteczki ze szczęśliwymi przepowiedniami, wróżyli  z 3 kostek do gry, z kolorowych kwiatów i serduszek i drzewka szczęścia. Można było również zagrać w andrzejkowe memo lub rozwiązać  czarodziejski labirynt. Było mnóstwo zabawy i uśmiechu.

          • Andrzejki w bibliotece

          • We wtorek (29.11.) i w środę (30.11) uczniowie klas 4-8 wyjątkowo licznie odwiedzali w czasie przerw bibliotekę szkolną, gdyż mogli sobie powróżyć. W pięknie udekorowanej bibliotece pojawiły się  stanowiska do wróżenia pozytywnej przyszłości.

            Dzięki wróżbom można było się dowiedzieć jakie imię będzie miała przyszła żona lub mąż i co nas czeka w przyszłości – kto będzie sławnym sportowcem lub piosenkarzem, kogo czeka wielka przygoda, wymarzona podróż, bogactwo i szczęście, a nawet kto zostanie dyrektorem szkoły lub prezydentem.

            Było dużo zabawy, emocji i śmiechu.

          • Przyjaźń - to ważne!

          • Tekst Roksany Jędrzejowskiej – Wróbel pt. „Królewna” stał się inspiracją do rozważań o tej najważniejszej wartości w życiu człowieka, o przyjaźni.

            Po przeczytaniu książeczki, dzieci opowiadały o swoich kolegach z klasy, z podwórka, o rodzeństwie i wspólnych zabawach. Wykonując w grupach pracę plastyczną, przekonały się jak wiele emocji dostarcza wspólna praca i jednocześnie jak wiele daje radości. Królewna Amelka, bohaterka książki, wiedziała, że prawdziwe bogactwo jest wśród dzieci, bogactwo, którego nie można kupić się za pieniądze. Bardzo ważne jest by mieć przyjaciół, z którymi można przyjemnie spędzać czas na zabawie. W zajęciach wzięli udział uczniowie klasy I a, I b i I c.

          • Dzień Pluszowego Misia

          • 5 listopada przypada Światowy Dzień Pluszowego misia. Z tej okazji uczniowie młodszych klas odwiedzili bibliotekę szkolną wraz ze swoimi ulubionymi pluszakami. Mieli okazję przedstawić swoje misie oraz poznać imiona książkowych misiów. Nie zabrakło ciekawostek i zagadek o misiach oraz wesołych zabaw i piosenek. Pierwszoklasiści wysłuchali wierszyków o misiach i opowiadania „Miś na huśtawce” – w wykonaniu uczniów klas trzecich.

          • Powiatowy Konkurs Recytatorski

          • Marysia Niemiec z klasy 5a i Lena Wilczek z klasy 4c reprezentowały naszą szkołę podczas Powiatowego Konkursu Recytatorskiego pt. „Wiersze Marii Konopnickiej”, który odbył się 24.11.2022r. w Sportowej Szkole Podstawowej nr 19 w Tychach. Nie udało się zająć czołowych miejsc, ale obie dziewczynki pięknie się zaprezentowały: Lena recytowała wiersz pt. „Sposób na laleczkę”, a Marysia utwór pt. „Rota”. Gratulujemy!

          • Szkolny konkurs "Przepisz ręcznie Hymn Polski

          • Zadaniem uczestników konkursu było przepisanie hymnu Polski (uczniowie klas 2. i 3. – dwóch zwrotek, klas 4-8 – czterech zwrotek) oczywiście bez błędów i jak najstaranniej.  Na konkurs wpłynęły 33 prace. Wyniki konkursu:

            klasy 2-3

            1. miejsce – Julia Jastrząb 3d,
            2. miejsce Aleksandra Strzempa 3d
            3 miejsce – Aleksander Zadarnowski – 2a
            3 miejsce – Maksymilian Kędzior – 2c

            Wyróżnienie: Tymon Krzyżowski – 3c

            klasy 4-8

            1. miejsce Szymon Filipek 8e
            1. miejsce Julia Kuś 7a
            2. miejsce – Sandra Bochińska – 6a i Alan Horajski – 7b
            3. miejsce – Karolina Lenkiewicz 6b

            Wyróżnienia: Szymon Górski 4d i Paweł Parys 5c

            Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe.
            Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie i gratulujemy laureatom.

          • Pasowanie na czytelnika

          • Dnia 9 listopada 2022 roku odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika najmłodszych uczniów naszej szkoły. Wszyscy nasi pierwszoklasiści uroczyście ślubowali, że będą o książki dbać i traktować je, jak swoich przyjaciół.

            Starsze koleżanki i koledzy z klasy III c, przygotowali piękny program artystyczny, który naszych maluchom bardzo się podobał. Dzieci otrzymały w prezencie książeczki, zakładki do książek oraz papierowe sówki, symbol mądrości. Po przejściu do sali bibliotecznej każdy uczeń otrzymał kartę biblioteczną i mógł samodzielnie wybrać i następnie wypożyczyć swoja pierwszą książkę. Mamy nadzieję, że uczniowie klas I staną się prawdziwymi miłośnikami książek i czytania.

          • Czytanie dla pokoju

          • W październiku, jak co roku, obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W tym roku tematem przewodnim było „czytanie dla pokoju”. W bibliotece odbyły się zajęcia czytelnicze dla uczniów klas 3 i 4. Czytaliśmy i rozmawialiśmy na podstawie serii „Wojny dorosłych, historie dzieci”.

            Czytaliśmy fragmenty książek „Zaklęcie na W” Michała Rusinka i „Wszystkie moje mamy” Renaty Piątkowskiej. Te wzruszające historie, oparte na autentycznych losach dzieci, którym przyszło żyć w czasie wojny, uświadamiają nam jak ważny jest pokój na świecie.

          • Przerwa na czytanie

          • 27 października 2022 r. braliśmy udział w III Międzynarodowej edycji VII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie.  Wydarzenie odbywało się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom. Organizatorem akcji jest Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim.

            Razem z nami czytali uczniowie ze Scoala Gimnaziala „Alexandru Ioan Cuza” Bacău w Rumunii.

            Stanęliśmy na wysokości zadania. W akcji #przerwa na czytanie wzięło udział 624 uczniów naszej szkoły i 67 nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi, a także 1050 uczniów i nauczycieli z partnerskiej szkoły w Rumunii.

          • Festiwal bajki

          • Uczniowie klasy 2d pod opieką wychowawczyni p. Eweliny Krynickiej udali się do MBP – Mediateki na Festiwal Bajki. Uczestniczyli w kreatywnych warsztatach literackich prowadzonych przez panią Monikę Szydłowiecką.

            Nie tylko oglądali spektakl jednego aktora pt. Bajka o królu, ale brali w nim czynny udział.

          • Rajd z książką

          • Już po raz ósmy odbył się w Tychach „Gwiaździsty Rajd z Książką” z metą w MBP – Mediatece. Tematem tegorocznego Rajdu było „Rzemiosło w Tychach”. W rajdzie wzięło  udział 11 tyskich szkół.  Naszą szkołę reprezentowała drużyna z klasy 5a – Marysia, Michał, Franek i Maja.

            Pierwszym zadaniem każdego zespołu było przeczytanie jednej książki o tematyce rzemiosła ze zbiorów biblioteki szkolnej. Wybraliśmy książkę Barbary Park pt. „Zuźka D. Zołzik zostaje fryzjerką” i przeczytaliśmy ją uczniom klasy 1 uczęszczającym do świetlicy szkolnej.

            Drugie zadanie polegało na odwiedzeniu wybranego zakładu rzemieślniczego. Udaliśmy się do salonu fryzjerskiego „Żaneta” przy ul. Reymonta 37 i przeprowadziliśmy wywiad z panią fryzjerką.

            Na mecie rajdu – w Mediatece wszystkie drużyny  i przedstawiły krótką rekomendację wybranej książki oraz zdały relację z wizyty w zakładzie rzemieślniczym.

            Następnie odbyło się spotkanie z przedstawicielami Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości w Tychach. Organizatorzy przygotowali również quiz online na temat rzemiosła – świetnie się bawiliśmy, a jednocześnie dużo się nauczyliśmy.

            Każda drużyna otrzymała dyplom uczestnictwa w Rajdzie, a wszyscy uczestnicy książkę pt. „Tyszaki” Magdaleny Kulus oraz soczek owocowy. Rajd był bardzo udany 🙂

          • Witamy po wakacjach

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 10 im. Gustawa Morcinka w Tychach
      • 32 218 36 12
      • 513 032 854
      • Borowa 123 43-100 Tychy Poland
      • ePUAP: SP10Tychy/SkrytkaESP
  • Galeria zdjęć

      brak danych