• ERASMUS+

            • Erasmus+ w Grecji - Ateny

            • Grecja – ostatni etap naszej europejskiej przygody z Erasmusem+. W dniach 1-7 maja pięcioro uczniów naszej szkoły – Wiktoria, Hania, Jagoda, Natalia i Maciek oraz dwie nauczycielki – p. Dominika Wasilewska – Czurczak i p. Agnieszka Duda wyjechali do Aten. W 9th High School Kallitheas "Manos Xatzidakis" w końcu udało się spotkać WSZYSTKIM partnerom projektu. Znowu byliśmy w komplecie: Portugalia, Grecja, Rumunia, Turcja i Polska.

              Co zapamiętaliśmy z tego wyjazdu? Przede wszystkim spotkania, przebywanie razem i pogłębione relacje. Poznawanie ludzi z innych krajów, którzy w gruncie rzeczy są tacy sami, jak my.

              Grecka mobilność koncentrowała się głównie  na przeciwdziałaniu przemocy za pomocą sztuki i różnego rodzaju prac plastycznych oraz rękodzieła. Uczestnicy wykonali plakaty, mini-książeczki, motyle oraz latawce. Każdy z tych przedmiotów eksplorował temat projektu i skupiał się na pozytywnych treściach, które maja przeciwdziałać przemocy. Wisienką na torcie okazały się niezwykłe warsztaty teatralne przygotowane przez grupę Backstage ΔΕΚΑ. Jej członkowie za pomocą improwizowanych scenek przedstawiali nasze osobiste doświadczenia przemocy.

              Wyjazd do innego kraju to także inna kuchnia. A greckie jedzenie jest po prostu przepyszne… Lunch w szkole, przygotowywany codziennie przez rodziców był bardzo smacznym doświadczeniem.

              Zwiedzanie? Jak najbardziej. Wprawdzie ograniczał nas czas, ale zobaczyliśmy Akropol, zwiedziliśmy Muzeum Akropolu oraz pojechaliśmy do świątyni Posejdona w Suonio nad morzem. Poza tym same spacery po Atenach to już zwiedzanie:)

              Ostatni wieczór na długo pozostanie w naszej pamięci. Narodowe tańce, zaprezentowane przez gospodarzy szybko zamieniły się we wspólną zabawę. Poza tym każdy kraj przywiózł swoje narodowe smakołyki, którymi wszyscy się częstowali.

              Wyjechaliśmy pełni wrażeń, z mocnym postanowieniem powrotu (choć niektórzy planowali zostać jeszcze co najmniej miesiąc:).

            • Mobilność w Polsce (nareszcie!)

            • Kolejny etap projektu: Bullying- NOT in my school! już za nami. Nasi goście wrócili do domów.

              Przez cały tydzień nasza szkoła gościła partnerów projektu z Grecji, Rumunii i Turcji. Niestety,  szkoła partnerska z Portugalii nie mogła do nas dołączyć i uczestniczyła w warsztatach on-line.

              Był to bardzo pracowity czas. Uczestnicy projektu brali udział w warsztatach, które miały na celu wyczulenie uczniów na problem przemocy w szkole, uświadomienie sobie, jakie mogą być jej konsekwencje i wypracowanie wspólnych działań zapobiegających przemocy rówieśniczej. Efekty tej pracy będą wdrażane długofalowo w naszych szkołach partnerskich.

              Był też czas na rozrywkę i wspólną zabawę. Nasi goście zwiedzili Zabytkową Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach i Sztolnię Czarnego Pstrąga, uczestniczyli w tradycyjnym wypieku chleba i wyrobie masła w Chlebowej Chacie w Górkach Małych. Zorganizowaliśmy też podchody w parku paprocańskim i warsztaty kulinarne. Wieczorami nasi goście spędzali czas u rodzin naszych uczniów. Przez cały czas wszyscy pilnie szlifowali język angielski.

              Zwieńczeniem całego pobytu był Wieczór Narodów. Gospodarze i goście podsumowali ten etap projektu, otrzymali certyfikaty i drobne prezenty przygotowane przez gospodarzy. Były wspólne tańce, degustacja potraw zarówno naszych, polskich, jak i przygotowanych przez naszych gości.

              Były rozmowy, łzy rozstania, długie pożegnanie. Wiele przyjaźni na pewno przetrwa.

              Czekamy już na kolejny etap projektu- tym razem w Grecji.

            • Mobilność w Rumunii - Bacau

            • W październiku sześcioro uczniów (Kalina, Aga, Natalia, Paweł, Marcel i Jan) i dwie nauczycielki z naszej szkoły (p. Katarzyna Brzezinka i p.Agnieszka Duda) wyjechali do Bacau w Rumunii, gdzie odbywała się trzecia mobilność projektu Erasmus+ „Bullying? NOT in my school!” (Przemoc? NIE w mojej szkole!) Jak było? Wiadomo, wspaniale! Takie spotkanie ludzi z różnych krajów i różnych kultur to zawsze ciekawe i inspirujące doświadczenie…

              SZKOŁA

              Szkoła Alexandru Ioan Cuza przypomina trochę naszą „Dziesiątkę” – starszą i nowszą część połączono w jeden budynek. Klasy są nowocześnie wyposażone, a te dla I-III szczególnie kolorowe i jasne. Pierwszego dnia przywitano nas występem zespołu ludowego, który specjalnie dla nas zatańczył, oprócz tańców rumuńskich, również tańce każdego z krajów partnerskich. Było to bardzo miłe. Szkoła liczy jednak dwa razy więcej uczniów niż nasza – około 1400. Dzieci uczą się na dwie zmiany, nawet do 17.00 Szokiem była dla nas liczebność klas – nawet 38 osób!

              UCZESTNICY

              Z przyczyn pandemicznych przyjechali tylko Portugalczycy i my. Szkoły z Turcji i Grecji spotkały się z nami on-line, co nie zawsze było łatwe z przyczyn technicznych, ale wszystkim szkołom udało się zaprezentować  i przeprowadzić dyskusję przy „Okrągłym stole”, gdzie uczestnicy dzielili się osobistymi doświadczeniami spotkania nauczycieli, którzy inspirują i wpływają na nasze życie.

              ZAJĘCIA

              Tematem przewodnim mobilności były dobre relacje między uczniami i nauczycielami, które tworzą dobrą atmosferę w szkole. Zajęcia przygotowane przez partnera z Rumunii pomogły nam rozwinąć te relacje – odczytywanie emocji, współpraca, zabawy na świeżym powietrzu, dyskusje i wymiana doświadczeń - każda z aktywności w innym aspekcie pokazywała, jak te relacje możemy budować. Gra terenowa „Poznaj tajemniczego Harap Alba” dostarczyła wszystkim dużo emocji, choć była bardzo wyczerpująca fizycznie i wymagała współpracy całej grupy z każdego kraju. ( Na marginesie, nasza drużyna wygrała·)

              SPOTKANIA

              Codzienne spotkania po zakończonych oficjalnych zajęciach to nieodłączny i bardzo ważny element każdej mobilności. Uczniowie w gronie rówieśników, a nauczyciele w swoim własnym nawiązywali nowe znajomości i wspólnie spędzali czas. Język angielski – nieodzowny, a przy okazji nauka portugalskich, rumuńskich i polskich słówek oraz szukanie podobieństw między językami.

              Trudno było rozstać się po tych pięciu dniachPłacz

              WYCIECZKI

              Bacau jest dość starym miastem, bo zostało założone w V wieku, ale niestety nie zdążyliśmy go zbyt dokładnie zwiedzić. Odwiedziliśmy za to kopalnię soli Targu Ocna oraz przepiękne Czerwone Jezioro – Lacul Rosu. Rumunia jest piękna, ale odczuwamy duży niedosyt. Trzeba tam wrócić.

              CO DALEJ?

              W marcu wszyscy partnerzy przyjeżdżają do Polski. Jak będzie? Czy wszyscy przyjadą? Na niektóre sprawy mamy wpływ, na niektóre nie. Przygotowujemy się i czekamy na wszystkich Uśmiech

            • Przed nami wyjazd do Rumunii

            • Szkolna grupa projektowa dopina wszystko na ostatni guzik i za kilkanaście dni wyruszamy do Rumunii.

              Pandemia pokrzyżowała nieco nasze plany, ale w końcu kolejny wyjazd roboczy przed nami. Pracowaliśmy ciężko i jesteśmy dobrze przygotowani na spotkanie z rówieśnikami z innych krajów. Po powrocie szczegółowa relacja!

            • Rozpoczynamy kolejny nabór do projektu

            • W przyszłym roku szkolnym kolejna grupa uczniów będzie zaangażowana w prace projektowe.

              Zasady rekrutacji: 

              1. W najbliższym czasie koordynator projektu w naszej szkole p. Agnieszka Duda rozda chętnym uczniom deklaracje. Rodzice wyrażają w nich zgodę na przyjęcie w lutym 2022 roku ucznia zza granicy i goszczenie go  w swoim domu. Szczegóły dotyczące wyjazdów są opisane we wcześniejszych artykułach.

              Szkoła Podstawowa nr 10 im. Gustawa Morcinka - Regulamin udziału w projekcie Erasmus+ i wyboru uczniów na mobilności. (szkolnastrona.pl)

              2. Ponadto kandydat będzie musiał napisać list motywacyjny w języku angielskim, w którym wyjaśni, dlaczego zależy mu na udziale w programie.

              3. Każdy kandydat wykona zadanie - szczegóły będą ogłoszone wkrótce.

               

              Zdjęcie przedstawia oficjalne logo projektu w naszej szkole wyłonione podczas konkursu przeprowadzonego w trakcie pierwszej rekrutacji.

            • O nas bez nas, czyli spotkanie szkół partnerskich w Portugalii - Entrocamento

            • Gospodarze projektu, Portugalia, gościli w Entroncamento jedynie dwie grupy projektowe- z Turcji i Rumunii. Z powodu zagrożenia epidemiologicznego w Europie, Polska i Grecja nie wzięły udziału w mobilności. Jest nam z tego powodu bardzo smutno.

              Otrzymaliśmy szczegółową relację z przebiegu spotkania, które trwało od 8-14 marca.

              Uczestnicy projektu zwiedzali szkołę, zapoznali się z personelem i rodzinami goszczącymi uczniów. Brali udział w wybranych zajęciach klasowych i aktywnościach sportowych. Przede wszystkim jednak pracowali nad głównym tematem projektu: Przemoc- nie w mojej szkole! Zespoły poszczególnych krajów prezentowały wielomiesięczne efekty pracy w swoich krajach. Turcja skupiała się na przemocy fizycznej, Rumunia- psychicznej.  Polska grupa przesłała swoje, wypracowane materiały dotyczące cyberprzemocy.  Grupy uczniów nagrały krótkie filmiki ostrzegające przed skutkami przemocy. Efekty swojej tygodniowej pracy zostały zaprezentowane społeczności szkoły i władzom lokalnym.

              Był też czas na rozrywkę. Uczestnicy projektu zwiedzili Lizbonę, Tomar, wybrali się do sanktuarium fatimskiego. Nawiązali przyjaźnie, spędzali czas z rówieśnikami i rodzinami goszczącymi, szlifując swój angielski. Nam pozostały jedynie zdjęcia...

               

            • Nie jedziemy do Portugalii...

            • Niestety, z powodu sytuacji związanej z rozpowszechnianiem sie koronawirusa, nasz wyjazd do Entrocamento nie doszedł do skutku.

              Dwie z pięciu grup zaangażowanych w projekt nie biorą udziału w mobilności w Portugalii. To Polska i Grecja.  Przedstawiciele pozostałych krajów, czyli Turcja, Rumunia oraz gospodarze i jednocześnie koordynatorzy projektu - Portugalia, spotkali się zgodnie z planem.

              Zmiana planów zasmuciła naszą pięcioosobową grupę projektową, ale ich praca nie poszła na marne. Nasza grupa skupiała się na cyberprzemocy i przygotowała materiały, które miała zaprezentować innym uczestnikom projektu podczas wyjazdu. Przesłaliśmy je do Portugalii. Wykorzystamy je również na miejscu. Grupa projektowa zaprezentuje uczniom naszej szkoły efekty swojej pracy, m. in. krótki film o cyberprzemocy, w którym grają nasi uczniowie.

              Po zakończeniu mobilności w Entrocamento otrzymamy wszelkie materiały i efekty pracy grup biorących udział w wyjeździe i ustalimy plan działań na najbliższą przyszłość.

            • Przygotowujemy się do wyjazdu do Portugalii

            • Na początku marca pięcioosobowa grupa projektowa wyjedzie do Entrocamento w Portugalii. Pilnie się do tego wyjazdu przygotowujemy.

              W Portugalii spotkamy się z zespołami uczniów ze szkół partnerskich, które zaprezentują efekty swojej pracy. Nasza szkoła skupia się na cyberprzemocy i tym tematem zajmujemy się od grudnia. Przygotowujemy prezentację, którą będziemy tam przedstawiać. Musimy jeszcze przełożyć ją na język angielski, nauczyć się ładnie ją zaprezentować i przygotować się na wszelkie pytania.

            • Regulamin udziału w projekcie

            • Niniejszy regulamin określa zasady rekrutacji i warunki udziału uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 10 im. Gustawa Morcinka w Tychach do udziału w międzynarodowym projekcie “Bullying – NOT in my school!” – „Przemoc – NIE w mojej szkole!”

              Regulamin_udzialu_w_projekcie_Erasmus__-_SP_nr_10_w_Tychach_wersja_2.0.pdf

            • FAQ - najczęściej zadawane pytania

            • Jeżeli nie znaleźliście tutaj odpowiedzi na nurtujące Was pytania, proszę pytać poprzez dziennik Librus, lub szkolnego Facebooka.

              1. Jakie są terminy wyjazdów uczniów do poszczególnych krajów?

              8-14 marca 2020 – Entrocamento, Portugalia

              11-18 października 2020 – Bacau, Rumunia

              9-16 maja 2021 - Ateny, Grecja

              2. Kiedy będziemy przyjmować u siebie gości zza granicy?

              7-13 marca 2021.

              3. Czy w każdym wyjeździe biorą udział ci sami uczniowie?

              Nie, za każdym razem może wyjechać inna grupa uczniów.

              4. Ilu osób wyjeżdża na poszczególne mobilności?

              Za każdym razem wyjeżdża 5 uczniów i 2 nauczycieli.

              5. Co w przypadku, gdy  dziecko zachoruje lub ulegnie wypadkowi na wyjeździe?

              Rodzice podpisują zgodę na leczenie i hospitalizację dziecka, a także są informowani o jego stanie zdrowia i uczestniczą w podejmowaniu decyzji, co do dalszego postępowania z dzieckiem.

              6. W jaki sposób weryfikowane są rodziny, które będą gościć naszych uczniów?

              Rodziny wybierane są tak samo jak w naszej szkole – są znane nauczycielom, organizuje się z nimi spotkanie, są to rodziny uczniów, którzy biorą udział w projekcie a więc uczniów zaangażowanych. Przeważnie jest tak, że uczniowie mieszkają u tych rodzin, których dzieci wcześniej gościli, więc już się znają. Będą mieli też okazję poznać się przez Skype lub platformę e-twinning.

              7. Jak daleko od siebie i od szkoły będą mieszkały dzieci i ich opiekunowie?

               Uczniowie goszczący nasze dzieci chodzą jednej szkoły, więc mieszkają w tej samej okolicy, a nauczyciele w pobliskim hotelu lub pensjonacie.

              8. Co w przypadku, gdy dziecko będzie się źle czuło w rodzinie, do której trafi?

              W takim wypadku postaramy się ten problem rozwiązać - porozmawiać z rodziną, dziećmi, albo nawet przenieść dziecko gdzie indziej.

              9. Czy dzieci trafią do rówieśników tej samej płci?

              Tak

               

            • Pierwsza mobilność za nami - wizyta w Stambule dobiegła końca

            • W dniach 11-15 listopada odbyło się spotkanie nauczycieli szkół partnerskich z Portugalii, Rumunii, Turcji, Grecji i Polski. Sama mobilność trwała od poniedziałku do piątku. Naszym gospodarzem była prywatna szkoła Fen Bilimleri, która ma w Stambule aż 25 filii. Ta, która jest partnerem w projekcie „Bullying – NOT in my school” to zespół szkól - -od przedszkola, przez szkołę podstawową (klasy 1-4), gimnazjum (klasy 5-8) po czteroletnie liceum. Jak można zobaczyć na zdjęciach, jest bardzo nowoczesny budynek z różnorodnymi pracowniami. Oto szczegółowa relacja z wyjazdu:

              Dzień 1
              Po przybyciu do szkoły zostaliśmy ciepło przywitani przez uczniów i nauczycieli, po czym udaliśmy się do sali, w której mieliśmy pracować przez najbliższy tydzień. Każdy zespól prezentował swój kraj, miasto i szkołę. Nasza prezentacja, przygotowana w formie filmu, bardzo się podobała. Zespół rumuński uśmiechał się, widząc takie same jak u siebie góry i podobne krajobrazy.
              Następnie udaliśmy się na zwiedzanie szkoły, podczas którego słychać było tylko westchnienia zazdrości i okrzyki zachwytu. Basen, lodowisko, przepiękna biblioteka z czytelnią oraz mnóstwo pracowni i pomocy wyglądały imponująco. Ciekawe było to, że nauczyciele chodzą tam w białych kitlach.
              Po lunchu typowym dla szkolnej stołówki ;) gospodarze zaprezentowali plan na cały tydzień, dopracowaliśmy szczegóły i część oficjalna pierwszego dnia dobiegła końca.

              Dzień 2
              Drugi dzień poświęciliśmy na zapoznanie się z wynikami ankiet przeprowadzonych w każdej ze szkół. Badały one zjawisko przemocy rówieśniczej, jakie rodzaje i z jakim nasileniem w nich występują. Porównaliśmy sytuacje przemocy rówieśniczej w naszych szkołach i doszliśmy do wniosku, że są bardzo podobne. Najtrudniej jest w Portugalii, ze względu na dużą grupę uczniów z mniejszości narodowych. Różnice kulturowe są często przyczyną konfliktowych sytuacji. Lunch zjedliśmy we własnym gronie, częstując się przysmakami przywiezionymi ze swojego kraju. Nasz sernik zrobił furorę, a kabanosy i warkocze oscypkowe były strzałem w dziesiątkę. Rumuński ser „brânză” był bardzo podobny do naszej bryndzy:)
              Po południu nasi gospodarze zabrali nas na rejs po cieśninie Bosfor. Stambuł z tej perspektywy wyglądał oszałamiająco,a przewodniczka opowiadała nam o mijanych obiektach.

              Dzień3 i 4

              Środa i czwartek były kolejnymi dniami analizy sytuacji w szkołach projektowych. Mówiliśmy też, w jaki sposób radzimy sobie z przemocą rówieśćniczą  w naszych szkołach i z jakimi instytucjami współpracujemy. Opracowywalismy rowież plan naszych działań na następne dwa lata. Spotkaliśmy się rónież z przedstawicielem organizacji zajmującej się w Stambule problemem m.in. przemocy róieśniczej, byłym pedagogiem szkolnym.
              Popołudniami zwiedzaliśmy Stambuł – Hagia Sofia, Błękitny Meczet, Taksim Square i Cysternę Bazyliki.

              Dzień 5
              Poświeciliśmy go na planowanie mobilności w każdym z krajów, a nasza koordynator projektu, Lurdes Gameiro przedstawiła nam plan marcowego spotkania w Portugalii.
              Po południu czekało nas miłe wydarzenie – tradycyjny wieczór panieński z naszym udziałem. Pani Kasia Brzezinka w przepięknym stroju była piękną panną młodą. Tańce na scenie wciągnęły wszystkich
              Potem uroczyście wręczono nam certyfikaty uczestnictwa, drobne upominki i pożegnaliśmy się z naszymi gospodarzami.

               Oto szkoła, w której mieliśmy przyjemność być goszczeni:

              https://www.youtube.com/watch?v=PnqxiygsI2Q&feature=share&fbclid=IwAR2DoeiAFEVaf_DsZQ1gkt2FFKcTUUzTdgo1OLUdsbCIo-wqwboNf7Q9FDo

              A tutaj film promujący nasz kraj, miasto i szkołę, który zaprezentowaliśmy pozostałym uczestnikom:

              https://www.facebook.com/szkolapodstawowa10tychy/videos/2403824566539434/?epa=SEARCH_BOX

            • Pierwsza mobilność uczestników projektu - Stambuł

            • Czworo nauczycieli naszej szkoły wyjechało, na zaproszenie koordynatora projektu, na spotkanie robocze do Turcji.

              Celem wyjazdu jest wypracowanie szczegółowego, wspólnego programu antyprzemocowego w szkołach partnerskich. W trakcie trwania projektu wypracowane pomysły i metody będą wdrażane w szkołach partnerskich, z uwzglądnieniem różnic kulturowych i społecznych, w Turcji, Polsce, Grecji, Portugalii i Rumunii.

              Aby spotkanie nauczycieli pięciu krajów partnerskich okazało się owocne, wszyscy przygotowali materiały, które zostaną zaprezentowane podczas warsztatów: prezentacja własnego kraju, regionu, miasta, szkoły, naświetlenie problemu przemocy w swojej szkole i metod zapobiegania jej. Nauczyciele będą wymieniać się pomysłami, spostrzeżeniami, metodami, jakie stosują w swoich placówkach. Przygotują plan działań na czas trwania projektu. Będą także uczestniczyć w wybranych zajęciach lekcynych i spotkaniach z władzami lokalnymi.

              Pełna relacja już wkrótce!

            • Otwieramy nabór uczniów do programu

            • Przed nami międzynarodowe wymiany uczniowskie, a także wiele ciekawych działań na miejscu. Czeka nas ogrom pracy, ale również wiele satysfakcji i dobra zabawa.

              Temat przewodni programu to: Bullying- NOT in my school!


              WYJAZD JEST BEZPŁATNY

              Osoba zakwalifikowana do programu zobowiązana jest do przyjęcia w 2021 roku w swoim domu gości ze szkół partnerskich z Turcji, Portugalii, Grecji i Rumunii.

              Kryteria naboru:

              • wiek 13-14 lat
              • znajomość języka angielskiego w stopniu komunikatywnym
              • udział w akcjach i konkursach organizowanych przez szkołę w ramach projektu Erasmus +
              • zaangażowanie w działania projektowe
              • wysoka kultura i odpowiednie zachowanie
              • kreatywność, umiejętność pracy w grupie, szacunek wobec innych osób

              Zapisy do programu u pani Agnieszki Dudy

            • Rozpoczynamy przygodę!

            • Właśnie przystąpiliśmy do nowego, trwającego dwa lata, unijnego projektu edukacyjnego Erasmus Plus.

               Językiem projektu będzie język angielski, a tematem przewodnim, wokół ktorego będą prowadzone wszelkie działania jest:

              Bullying- NOT in my school.  (Przemoc- NIE w mojej szkole)


              W projekt zaangażowani będą uczniowie i nauczyciele z pięciu krajów: Polski, Turcji, Rumunii, Grecji i Portugalii. Jest on przeznaczony dla 13-14 latków.

              Celem projektu jest wyczulenie uczniów na problem przemocy w szkole, uświadomienie sobie, jakie mogą być jej konsekwencje i wypracowanie wspólnych działań zapobiegających przemocy rówieśniczej, a następnie wprowadzenie ich w szkołach partnerskich.

               

              Przez dwa lata będziemy pracować na miejscu, grupy uczniów będą też uczestniczyły w warsztatach organizowanych przez szkoły partnerskie w ich krajach. Nasza szkoła również będzie gościła uczniów i nauczycieli zza granicy.

               

              Mamy nadzieję na nawiązanie przyjaźni pomiędzy uczestnikami projektu, poznanie kultury innych krajów.

              O każdych nowych działaniach i zadaniach będziemy informowali na bieżąco.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 10 im. Gustawa Morcinka w Tychach
      • 32 218 36 12
      • 513 032 854
      • Borowa 123 43-100 Tychy Poland
      • ePUAP: SP10Tychy/SkrytkaESP
  • Galeria zdjęć

      brak danych