"LITERATURA W DŹWIĘKACH, SŁOWACH I OBRAZACH"
Innowacja opiera się na upowszechnianiu interdyscyplinarnego spojrzenia na literaturę. Każdy cykl lekcji dotyczący omawiania lektury będzie kończył się realizacją projektu. Uczniowie w sposób innowacyjny i kreatywny będą mieli dokonać podsumowania lektury.
W tym celu będą korzystali z dostępnych im narzędzi multimedialnych (prezentacja multimedialna, nagranie, film, audiobook) i plastycznych (plakat, lapbook, makieta, gra planszowa, komiks) oraz performance'u (elementy teatru, dramy, przedstawienia).
„SPOTKANIA CZYTELNICZE Z ELEMENTAMI BAJKOTERAPII"”
Innowacja ma na celu kształtowanie właściwych postaw wśród uczniów, takich jak: sposoby komunikacji międzyludzkiej, szacunek, empatia, uczciwość, szczerość, odpowiedzialność, tolerancja oraz wsparcie uczniów w zakresie przeżywanych emocji, np. radości, złości, smutku, wstydu, strachu i zazdrości.
W toku prowadzonych zajęć uczniowie będą uczyli się rozpoznawać i nazywać poszczególne emocje. Każdemu spotkaniu będzie towarzyszyło odczytanie fragmentu książki, a następnie będą miały miejsce różne zabawy, gry planszowe lub wykonywanie różnorodnych kart pracy związanych z tematyką zajęć.
Innowacja będzie prowadzona przede wszystkim wśród uczniów z klas 1-5. Będzie możliwe prowadzenie zajęć również wśród uczniów z klas starszych zainteresowanych proponowaną tematyką.
ORIGAMI - SKŁADAMY SAMI
W roku szkolnym 2024/25 wdrażana będzie autorska innowacja Origami - składamy sami. Działania innowacyjne skierowane są do uczniów klasy 2a i będą polegały na tworzeniu prac plastyczno technicznych z wykorzystaniem techniki składania papieru - origami oraz poznaniu kilku technik wyciszających i poprawiających koncentrację. Innowacja będzie realizowana podczas zajęć wspierających aktywność i kreatywność
Założenia:
Dzięki działaniom innowacyjnym - wykorzystaniu techniki origami uczniowie będą mieli możliwość rozwinąć sprawność manualną, stymulować rozwój wyobraźni przestrzennej, aktywizować procesy myślenia, odnieść sukces.
Główne cele:
- wspieranie rozwoju procesów poznawczych i logicznego myślenia
- usprawnianie funkcji percepcyjno-motorycznych
- wzmacnianie koncentracji na wykonywanej czynności
- wzrost poczucia własnej wartości
- rozbudzenie ciekawości otaczającym światem
- rozwijanie inwencji twórczej i fantazji
- zdobywanie umiejętności w zakresie poznawania techniki składania papieru
- poprawienie samoregulacji emocji.
LITERKI W AKCJI
Innowacja Literki w akcji jest zgodna z podstawą programową edukacji wczesnoszkolnej.
Dąży do rozwijania kompetencji kluczowych u wychowanków poprzez twórcze i aktywizujące podejście do nauki alfabetu/liter. Pomaga wprowadzać litery w klasie pierwszej przy wykorzystaniu różnorodnych i dostosowanych do potrzeb uczniów metod.
Zachęca tym samym do aktywnego zaangażowania uczniów w proces nauki. Innowacja dopinguje do interakcji między uczniami. Wspólne aktywności twórcze rozwijają kompetencje społeczne, takie jak współpraca, komunikacja i rozwiązywanie problemów.
Zachęca również rodziców do aktywnego uczestnictwa, tworząc most pomiędzy szkołą a domem. Rodzice mogą wspierać swoje dzieci w nauce poprzez angażowanie się w działania innowacyjne.
ZDROWE ŻYCIE I PIERWSZA POMOC
Innowacja Zdrowe życie i pierwsza pomoc jest kompleksowym programem edukacyjnym, którego celem jest promowanie zdrowego stylu życia oraz rozwijanie umiejętności związanych z pierwszą pomocą wśród dzieci.
Projekt składa się z dziesięciu modułów tematycznych, realizowanych od września do czerwca, które obejmują zagadnienia związane z odżywianiem, aktywnością fizyczną, higieną oraz pierwszą pomocą.
Uczniowie biorą udział w różnorodnych aktywnościach, takich jak warsztaty kulinarne, zajęcia sportowe, gry ruchowe, warsztaty z higienistką szkolną oraz ćwiczenia z udzielania pierwszej pomocy
ABC EMPATII
Założenia innowacji:
- pokazanie świata, w którym wszystkie dzieci zasługują na takie samo traktowanie, bez względu na ich stan zdrowia,
- wytłumaczenie językiem dziecka na czym polegają różne niepełnosprawności i schorzenia oraz objaśnienie związanych z nimi różnic w codziennym funkcjonowaniu,
- spotkania z ludźmi niepełnosprawnymi
Cele innowacji:
- kształtowanie umiejętności zachowania się w obecności osoby niepełnosprawnej,
- rozwijanie u dzieci umiejętności empatycznych,
- kształtowanie postaw szacunku oraz zrozumienia dla osób z różnymi niepełnosprawnościami,
- nauka odpowiedniego języka - dzieci rozumieją, które określenia mogą być obraźliwe.
Przebieg innowacji:
Działania innowacyjne obejmują uczniów klasy 2b. Będą odbywać się w ramach zajęć obowiązkowych edukacji wczesnoszkolnej od września 2024 r. do czerwca 2025 r., raz lub dwa w miesiącu.
Każde zajęcia poświęcone będą innej tematyce (osoby niesłyszące i słabosłyszące, niewidome, z Zespołem Downa, niepełnosprawnością intelektualną i ruchową oraz chorym na astmę, cukrzycę i nowotwór).
Najważniejszym punktem zajęć będzie możliwość spotkania się na żywo z zaproszonym gościem.
Dzieciom zostaną przekazane ważne i niezbędne informacje na temat danej niepełnosprawności, określeń, jakich powinniśmy używać w odniesieniu do osoby niepełnosprawnej i sposobów pomocy.