EGZAMIN ÓSMOKLASISTY 2024 - INFORMACJA O WYNIKACH
Przedstawiamy poniżej informację o wynikach egzaminu ósmoklasisty 2024.
We wszystkich trzech częściach egzaminu średnie wyniki naszej szkoły są wyższe niż wyniki w kraju, w województwie i w powiecie!
Gratulujemy zarówno absolwentom, jak i nauczycielom!
Nasi uczniowie egzamin z języka polskiego napisali na 68,24%, z matematyki - na 62,93%, a z języka angielskiego - na 84%!
Najwyższy stuprocentowy wynik podczas tegorocznego egzaminu pojawił się w naszej szkole 9 razy!
Brawo!!!
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2023/2024
21 czerwca miało miejsce zakończenie roku szkolnego.
O godzinie 8.00 pożegnaliśmy klasy ósme. Było i śmiesznie (klasa 7a przygotowała krótki kabaret), i wzruszająco (filmik dla ósmoklasistów przywołał miłe chwile). Były wyróżnienia, podsumowania, podziękowania i życzenia. Absolwentami Roku zostali uczniowie klasy 8a - Julia Kuś i Hubert Tomkiewicz, a Sporowcami Roku - uczniowie z 6b - Julia Leśniak i Tymoteusz Godzik.
Uczniowie klas 1-7 otrzymali świadectwa szkolne, a ósmoklasiści - świadectwa ukończenia szkoły.
Teraz pozostaje życzyć wszystkim relaksujących wakacji, a absolwentom dodatkowo udanej rekrutacji do szkół ponadodstawowych.
42
NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA
W roku szkolnym 2023/2024 nasza szkoła realizowała Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa.
Zakupiono 379 nowości oraz wyposażono bibliotekę w sprzęt komputerowy, meble (mobilne regały i szafę na sprzęt) i pufki do siedzenia. Klasy realizowały projekty czytelnicze w oparciu o książki z biblioteki szkolnej. Opis projektów znajduje się na stronie internetowej szkoły w zakładce biblioteka.
KONKURSY I ZAWODY - PODSUMOWANIE ROKU SZKOLNEGO 2023/2024
Uroczyste wręczenie nagród w konkursach i zawodach organizowanych w kończącym się roku szkolnym już za nami!
Uczniowie klas 1-8 otrzymali wiele wyróżnień zarówno w konkursach szkolnych, jak i tych miejskich, ogólnopolskich czy międzynarodowych.
Brawa dla wszystkich uczestników i nagrodzonych.
Niech każdemu z nas towarzyszą słowa Indry Nooyi: „Całe życie pozostań uczniem. Nie wyzbywaj się swojej ciekawości”.
15
WIOSENNE WYCIECZKI
3 kwietnia wyjazdem uczniów klasy 1c do Teatru Lalek Banialuka w Bielsku-Bialej rozpoczęliśmy kwietniowe wycieczki.
Od 14 do 18 kwietnia uczniowie klasy 7a wyjechali na zajęcia językowe w ramach projektu Euroweek.
Z kolei 17 kwietnia uczniowie 6a wyjechali na trzydniową klasową wycieczkę do Warszawy. Tam zwiedzili wnętrza Zamku Królewskiego, Pałacu Prezydenckiego i Sejmu RP. Zwiedzili też Stadion Narodowy i uczestniczyli w zajęciach w Centrum Nauki Kopernik. Przez trzy dni spacerowali po Warszawie, dokładnie poznając najważniejsze punkty naszej stolicy.
W tym samym czasie na dwudniową wycieczkę do Wrocławia wybrali się uczniowie klasy 4b. Odwiedzili Hyrdopolis i Zoo, przechadzali się po Ostrowie Tumskim i Rynku. Zobaczyli Panoramę Racławicką i Halę Stulecia,
Z kolei uczniowie klasy 3a 19 kwietnia uczestniczyli w warsztatach plastycznych w pracowni KECHARITOMENE.
23 kwietnia uczniowie klas 3b i 3c odwiedzili AnimalWorld w Zabrzu. Tego samego dnia uczniowie klasy 2c byli na wycieczce w Zoo w Opolu. Również w tym dniu uczniowie z 6c wybrali się na klasową wycieczkę w Dolinki Podkrakowskie i do Jaskini Nietoperzowej. Także 23 kwietnia, tyle że po lekcjach, uczniowie z klasy 6a uczestniczyli w koncercie z cyklu „Młoda Filharmonia” w Filharmonii Śląskiej w Katowicach.
Dzień później klasa 6b wybrała się na wycieczkę do Ogrodzieńca i na Pustynię Ɓłędowską.
24 i 25 kwietnia uczniowie klas 3a i 3d zwiedzali Warszawę. Dzieci były w Polskim Radiu i Centrum Nauki Kopernik. Spacerowały też po stolicy, w której zobaczyły Stare Miasto, Łazienki, Belweder, Pałac Prezydencki, Zamek Królewski i Grób Nieznanego Żołnierza.
25 i 26 kwietnia uczniowie z 7b, 8a i 8b wybrali się na dwa dni w Pieniny. Zwiedzili Niedzicę i zdobyli Trzy Korony.
6 maja uczniowie klas siódmych i ósmych w Teatrze Alternatywnym BELFEgoR obejrzeli przedstawienie pt. „Zemsta” oraz uczestniczyli w warsztatach teatralnych.
W dniach 8-10 maja stolicę naszego kraju odwiedzili uczniowie klasy 6d. Czego to oni nie widzieli! Byli w najważniejszych punktach Warszawy, czyli w Zamku Królewskiego, w Pałacu Prezydenckiego i w Polskim Radiu. Zwiedzili też Stadion Narodowy i bawili się w Centrum Nauki Kopernik.
17 maja w Beskidy, bo na Kozią Górę wybrali się drugoklasiści z klas a oraz d.
Z kolei 20 maja w poważnym i pouczającym wyjeździe uczestniczyli nasi ósmoklasiści. W ramach lekcji historii zwiedzili obozy koncentracyjne KL Auschwitz i KL Birkenau.
21 maja uczniowie klasy 6b zdobyli Pilsko! Tego samego dnia uczniowie z 5a i 5d wybrali się do Ogrodu Botanicznego w Mikołowie.
27 maja na trzydniową wycieczkę w Beskid Żywiecki wyjechała klasa 7c.
28 maja uczniowie z klas 4c i 4d obejrzeli w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu przepiękny spektakl pt. „Baśnie Andersena”.
Dzień później uczniowie z 4a uczestniczyli w tyskim OBI w zajęciach „Kącik małego fachowca”. Z kolei uczniowie 2b wybrali się nad Jezioro Paprocańskie.
3 czerwca uczniowie klas szóstych (a, b oraz d) z okazji Dnia Dziecka wybrali się do Multikina Gemini na film pt. „Mój pies Artur”.
5 czerwca uczniowie 2c pojechali - także w ramach obchodów Dnia Dziecka - na wycieczkę do Krakowa. W tym samym dniu, by wspólnie poświętować, na swój klasowy piknik wybrała się na Paprocany klasa 1c.
7 czerwca piątoklasiści z klas a, c oraz d wyjechali na wycieczkę do Krakowa. Byli na Wawelu oraz w Muzeum Lotnictwa.
10 czerwca dzieci z 4a wybrały się w Beskid Żywiecki, a dokładnie na Halę Boraczą. Tego samego dnia klasy 4c i 4d pojechały do Opola.
Dzień później dzieci z 1c były na zajęciach plastycznych w ZOMI, gdzie stworzyły prezenty dla tatusiów z zbliżającego się Dnia Ojca.
12 czerwca uczniowie klasy 5c w ramach lekcji historii wzięli udział w warsztatach „W średniowiecznym klasztorze” w Panteonie Górnośląskim w Katowicach.
W ostatnim tygodniu roku szkolnego, dokładnie 17 czerwca na turystyczno-krajoznawczą wycieczkę wybrali się uczniowie 4b. Ich celem było zdobycie Skrzycznego.
19 czerwca dzieci z 4c wybrały się na piknik klasowy na Paprocany.
Dzień później na terenie szkoły swój piknik mieli uczniowie klasy 1a. Tego samego dnia do Egzotarum pojechali uczniowie klasy 2b!
Może by i jeszcze była jakaś wycieczka, ale niestety, czas biegnie nieubłaganie szybko i… KOŃCZYMY ROK SZKOLNY.
Na następne KLASOWE wycieczki wyruszymy już we wrześniu!
30
PIERWSZE MIEJSCE W TYCHACH
W poniedziałek, 10 czerwca odbyło się Sportowe Podsumowanie Roku Szkolnego 2023/24.
W uroczystości tej z ramienia naszej szkoły uczestniczyli: dyrektor naszej szkoły, pani Anna Wolnik, nauczyciel wychowania fizycznego, pan Jan Pisarzowski oraz dwoje uczniów, Julia i Tymoteusz.
Nasza szkoła wygrała współzawodnictwo sportowe w Igrzyskach Dzieci w roku szkolnym 2023/2024!!!
W rywalizacj wzięły udział 24 szkoły podstawowe naszego miasta.
Ogromne gratulacje dla dzieci, nauczycieli i Dyrekcji.
DZIEŃ PUSTEJ KLASY 2024
Dziś wielu uczniów wraz z nauczycielami opuściło mury szkoły!
Nie, to jeszcze nie wakacje!
Po prostu w ramach udziału w akcji Dzień Pustej Klasy 2024 lekcje były na zewnątrz.
Gdzie nas nie było?!
Byliśmy na boisku i bieżni.
Byliśmy też pod lipą.
Byliśmy na placu zabaw i nad jeziorem.
Byliśmy na łące i w lesie.
Byliśmy w sklepie i na ranczo.
Byliśmy …
Wszędzie można się uczyc!
Pisaliśmy wiersze i tworzyliśmy kompozycje z roślin.
Rozwiązywaliśmy zadania oraz graliśmy w podchody i w piłkę.
W sklepie - w ramach lekcji języka niemieckiego - szukaliśmy produktów z niemieckimi nazwami.
W lesie zdobywaliśmy medal „Przyjaciela przyrody”.
Na placach zabaw wspinaliśmy się po drabinkach, ale i po drzewach.
Dzisiejsze lekcje trwały bardzo krótko!
Już nie możemy się doczekać kolejnej edycji.Dzień Pustej Klasy 2024 to już przeszłość!
Dziękujemy pomysłodawcom, czyli Ośrodkowi Działań Ekologicznych "Źródła".
14
MATEMATYCZNE ASY
Międzyszkolny Konkurs „Matematyczne Asy z siódmej klasy”, którego byliśmy organizatorami, za nami!
W trzech rundach startowało dziewięć szkół. Zwyciężyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 w Tychach (przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 5).
Drugie miejsce zajęła drużyna z SP 22, a trzecie - z SP 36.
Były emocje, mnóstwo myślenia i kombinowania.
Matematyka okazała się wymagająca nie tylko na papierze, ale także w trakcie konkurencji praktycznych.
Wszystkim Uczestnikom dziękujemy, a Laureatom - gratulujemy!
Powtórzymy to za rok!
WSPANIAŁY WYNIK NASZYCH SIATKAREK
Sukces naszych siatkarek, czyli 8. miejsce w finale wojewódzkim Kinder of Joy w minisiatkówce dziewcząt w kategorii „4”!
Na 111 zespołów w województwie śląskim dziewczyny zajęły 8. miejsce.
Wystąpiły w składzie: Antonina Basierak, Natalia Górka, Lena Groń, Lena Lange, Julia Leśniak i Zofia Zajic.Wielkie gratulacje dla dziewczyn oraz dla ich trenera pana Jana Pisarzowskiego!
EDUKUJEMY NA 7!
W niedzielę, 26 maja na Stadionie Miejskim w Tychach podczas przerwy meczu 1. ligi pomiędzy GKSem Tychy a Gòrnikiem Łęczna na głównej płycie boiska odbył się Finał Turnieju „Edukujemy na 7”. Reprezentacja naszej szkoły klas 1-3 miała okazję pierwszy raz w życiu zagrać przed kilkoma tysiącami tyskiej publiczności!
Ale przeżyjmy to jeszcze raz od początku.
"O 14:45 zaplanowaliśmy zbiórkę przed stadionem. Po ostatnich życzeniach powodzenia zostawiliśmy rodziców, kierując się do szatni Akademi GKS Tychy. Tam czekała na nas pierwsza niespodzianka. Mogliśmy się poczuć się jak prawdziwe gwiazdy, bo w szatni - jak w wielkim finale LM - w każdej szafce czekała już na zawodnika wywieszczona koszulka meczowa!Po krótkiej „odprawie” przeszliśmy na boczne boisko na rozgrzewkę, a po niej koordynator całego turnieju zaprowadził nas pod główne wejście VIP, z którego weszlismy na stadion po czerwonym dywanie.
Po ustawieniu się przed tunelem w ogromnych emocjach czekaliśmy na koniec pierwszej połowy meczu GKSu. Kiedy dostaliśmy sygnał, mogliśmy w końcu ruszyć i tunelem wyszliśmy na murawę. Tam na trybunach czekało na nas prawie 6 tysięcy kibiców. Po ustawieniu się i przywitaniu zaczęło się to, co lubimy najbardziej czyli sam mecz!"
Mimo, iż trwał on zaledwie kilka minut, to emocji nie brakowało. Po stracie pierwszej bramki nasi najmłodsi zdołali szybko wyrównać. Niestety później stracilii bramkę i w efekcie - mimo heroicznej walki i kilku dogodnych sytuacji - zabrakło czasu na doprowadzenie do remisu. Mecz zakończył się wynikiem 2:1 dla SP22 Tychy. Tym samym w całym Turnieju zajęliśmy 2. miejsce.
Pomimo porażki w finale jest to ogromy sukces naszych piłkarzy, a ten dzień zapamiętają do końca życia. Gratulujemy im z całego serca, bo swoją postawą zarówno w eliminacjach,jak i w finale cała nasza dwunastka zasłużyła na ogromne brawa. Ogromne wyrazy uznania dla pana Ireneusza Iwańskiego, który z pozycji trenera przeżywał to równie bardzo jak dzieci, a może i mocniej!
Dziękujemy też wszystkim sympatykom naszej szkoły, którzy w tak licznym gronie pojawili się na stadionie i z całych sił wspierali SP10! Dziękujemy za ich wspaniały doping, wsparcie i słowa otuchy.Skład reprezentacji naszej szkoły:
Alicja Mazurek (3d), Natan Charów (2a), Paweł Kosydar (2a), Dawid Żurawski (3a), Żurek Hubert 3a Mikołaj Chrostek (3b), Jakub Gubała (3b), Maksymilian Kędzior (3c), Gabriel Rostowski (3c), Antoni Słomka (3c), Oliwier Nowak (3d) i Wojciech Witański (3d).
AWANS SIATKARZY
Takie poniedziałki to my lubimy!
Meldujemy się w finałach wojewódzkich Igrzysk Dzieci w siatkówce!
Dzisiaj nasi chłopcy podczas rywalizacji półfinałowej wygrali wszystkie mecze! Gratulujemy!!!
Oczywiście trzymamy kciuki za kolejne sukcesy!Zwycięski skład:
- z 4a: Marcin Mrozik
- z 6b: Piotr Gemborys, Tymoteusz Godzik, Julian Kilian, Kajetan Mazurek, Bartosz Pisarek, Bartosz Rasztabiga, Samuel Sarzyński i Maciej Skowron.
MECZ FINAŁOWY „EDUKUJEMY NA 7”
Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie!
Nasza szkolna reprezentacja piłkarska klas 1-3 pod opieką pana Ireneusza Iwańskiego zagra w finałowym meczu rozgrywek akcji GKS-u Tychy „Edukujemy na 7”.
Mecz zostanie rozegrany w niedzielę, 26 maja w przerwie meczu GKS Tychy - Górnik Łęczna ok. godziny 15:45 (mecz główny zaczyna się o 15).W związku z tym dla całej naszej Społeczności Szkolnej zapewnione zostaną wejściówki, które należy PRZED MECZEM wymienić na bilety w kasie stadionu.
Wejściówka uprawnia opiekuna do darmowego wejścia. Cena biletu dla dziecka wynosi 1 złoty. Dla każdego ucznia przewidziana jest jedna wejściówka. Będą one dystrybuowane przez wychowawców w szkole w przyszłym tygodniu.
Zachęcamy też do obejrzenia krótkiego filmiku podsumowującego całą akcję oraz zachęcającego do udziału w meczu dzieciaków.
https://m.youtube.com/watch?si=54E5y2MYti1JIkOE&v=mGDZnYjez1Y&feature=youtu.be
Zachęcamy do udziału w meczu i aktywnego kibicowania! Trzymajmy kciuki za naszą drużynę!
AWANS DO PÓŁFINAŁÓW
Nasi siatkarze z rocznika 2011 i młodsi wywaliczyli awans do półfinałów wojewódzkich w siatkówce!
Zajęli 1. miejsce w zawodach rejonowych (w czwórkach) rozgrywanych w naszej szkole.
Gratulujemy i życzymy powodzenia!
Oto skład zwycięskiej drużyny: Piotr Gemborys (6b), Tymoteusz Godzik (6b), Julian Kilian (6b), Kajetan Mazurek (6b), Bartosz Pisarek (6b), Bartosz Rasztabiga (6b), Samuel Sarzyński (6b) i Maciej Skowron (6b) i Marcin Mrozik (4a).
ZWYCIĘSTWA W KONKURSIE „MĄDRE ZAKUPY TO MOJA SUPERMOC”
W Urzędzie Miasta Tychy miało miejsce uroczyste wręczenie nagród w konkursie „Mądre zakupy to moja supermoc” zorganizowanym przez Miejskiego Rzecznika Konsumentów.
Uczniowie naszej szkoły zajęli zaszczytne pierwsze miejsca w dwóch kategoriach.
Milena Stachowicz, Natalia Kaczmarczyk i Tymoteusz Żmuda z klasy 8b zwyciężyli w kategorii film, a Angelika Gał z klasy 7a zajęła 1. miejsce w kategorii praca plastyczna.
Gratulujemy zwycięzcom!!!
ÓSMOKLASIŚCI NAPISALI EGZAMIN
I po egzaminach…
16 maja przed 9.00 przedstawiciele ósmoklasistów z przewodniczącymi komisji z poszczególnych sal odebrali w gabinecie pani dyrektor arkusze z jezyka angielskiego.
O 9.00 rozpoczął się ostatni egzamin.
Teraz nie pozostaje nic innego, jak czekać na wyniki. Te opublikowane zostaną 3 lipca.
Trzymamy kciuki, by były jak najlepsze!
STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH - MATERIAŁ DLA UCZNIÓW
Szanowni Państwo! Drodzy Uczniowie!
Informujemy, że w zakładce O NAS >>> DOKUMENTY SZKOLNE zamieściliśmy prezentację dla uczniów przygotowaną przez naszych pedagogów i psychologa szkolnego. Materiał ten w prosty sposób wyjaśnia uczniom ważne dla nich informacje.
Zachęcamy do lektury.
RODZINNA GRA ROWEROWA
Rodzinna Gra Rowerowa już zakończona!
Zabawa cieszyła się dużym zainteresowaniem, tym bardziej, że pogoda dopisała.
Wszystko się udało!
Zadaniem każdej drużyny było pokonanie - zgodnie z otrzymanymi wskazówkami - miejskiej trasy, odpowiedzenie na pytania i uzupełnienie krzyżówki.
Dzieci znajdowały odpowiedzi w terenie lub korzystały ze wskazówek ukrytych pod kodami QR.
Tym razem trasa prowadziła w okolice Rynku, do miejsc mniej lub bardziej znanych, ale ciekawych, a przez niektórych dopiero odkrytych!
Po zakończeniu wycieczki uczestnicy mogli skorzystać z oferty promocyjnej kawiarni „Dobre Miejsce”.W grze liczyła się przede wszystkim wspólna, rodzinna zabawa!
18
PRACE NA NIEBIESKO
Miło nam poinformować, że szkolny konkurs plastyczny zorganizowany w ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu został rozstrzygnięty.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy wspaniałych pomysłów. W Waszych pracach królował kolor NIEBIESKI!
Wyniki konkursu można znaleźć w zakładce Ogłoszenia w dzienniku elektronicznym oraz na stronie internetowej szkoły w zakładce STREFA UCZNIA.
Zapraszamy do obejrzenia galerii prac konkursowych.
8
SIATKARSKIE INFORMACJE
W naszej szkole rozegrane zostały półfinały wojewódzkie Igrzysk Młodzieży Szkolnej w piłce siatkowej chłopców. Nasi siatkarze wywalczyli 2. miejsce, czego im ogromnie gratulujemy! 1.miejsce i awans do finałów wywalczyła szkoła z Ustronia, a 3. miejsce przypadło drużynie ze Świętochłowic.
Skład naszej drużyny: Miłosz Bohdan (8a), Iwo Cituk (7c), Błażej Kosierkiewicz (7c), Filip Musz (7c), Jakub Pniewski (7c), Gracjan Popow (7c), Wojciech Różnicki (7c), Eryk Suduł (7c) i Nikodem Wiórek (7c).
KOSTKA RUBIKA POSZŁA W RUCH!
W naszej szkole odbył się szkolny konkurs w układaniu kostki Rubika.
O tytuł Mistrza walczyło 27 zawodników w trzech etapach.
Na każdym z poziomów nauczania wyłoniliśmy zwycięzcę.
W klasach pierwszych najlepszy okazał się Tomasz Kleszczewski z 1d. W klasach drugich - Marietta Kowalik z 2b.
Wśród uczestników klas czwartych zwyciężył Artur Kosiński z 4c, a z klas piątych - Tomasz Plackowski z 5d.
W klasach szóstych najlepszy był Franciszek Dyrdół z 6d.
Tytuł Mistrza Kostki Rubika naszej szkoły wywalczył Tomasz Plackowski!
GRATULUJEMY!!!
SZKOLNY KONKURS EKOLOGICZNY
Świetlica szkolna zorganizowała konkurs ekologiczny „Zrób coś fajnego prawie z niczego".
Wśród pomysłowych twórców pięknych prac zostali wyłonieni laureaci.
- 1. miejsce: Kinga Engel (1b) i Mateusz Gabryelczyk (2d)
- 2. miejsce: Tomasz Ćwiertka (1c) i Julia Mielniczuk (2d)
- 3. miejsce: Małgorzata Dyrdół (3b), Mikołaj Jusiak (2b) i Krystyna Tyka (1d)
- Wyróżnienie: Paulina Buras (1b) i Antonina Pytel (3b)
Brawa i gratulacje!
ZWYCIĘSTWO!
Uczniowie klasy 8a, Sebastian Świder i Hubert Tomkiewicz, zajęli pierwsze miejsce w Regionalnym Konkursie Wiedzy o Powstaniach Śląskich.
Gratulujemy!!!
Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa nr 37 w Tychach.
WYSTĘP BAJTLI
Nasz Szkolny Regionalny Zespół „Żwakowskie Bajtle” wystąpił dla mieszkańców miasta w klubie „Orion” TSM Oskard.
Po występie były wspólne tańce i śpiewanie. Wszyscy świetnie się bawili.
GALA LAUREATÓW
23 kwietnia w gmachu Sejmu Śląskiego miala miejsce Gala wręczenia nagród wielokrotnym laureatom wojewódzkich konkursów przedmiotowych oraz tym, którzy w III etapie osiągnęli maksymalną liczbę punktów.
Takim „laureatem na 100%” z matematyki jest uczeń klasy 8a - Hubert Tomkiewicz.
Hubert jako jeden z trzechy uczniów tyskich szkół otrzymał zaproszenie na tę Galę. Towarzyszyła mu dyrektor szkoły, pani Anna Wolnik.
W tegorocznej Gali wzięli udział znamienici goście, m.in. Henryk Kiepura - wiceminister Edukacji Narodowej, Marek Wójcik - wojewoda śląski, Michał Kopański - wicewojewoda śląski, prof. Ryszard Koziołek - rektor Uniwersytetu Śląskiego oraz gospodyni spotkania - Aleksandra Dyla - Śląska Kurator Oświaty.
Wszyscy oni uścisnęli dłoń Hubertowi i złożyli gratulacje.
Hubercie, gratulujemy i my – społeczność szkolna. Jesteśmy z Ciebie dumni.
Podziękowania i gratulacje kierujemy także na ręce nauczycielki matematyki, pani Agnieszki Cender, która przyczyniła się do sukcesu Huberta.
ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI
23 kwietnia przypada Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.
Z tej okazji klasa 2c brała udział w zajęciach bibliotecznych, podczas których dzieci z zaangażowaniem opowiadały o swoich ulubionych książkach. Rozmawiano również o prawach autorskich, o tym, że nie można podpisać się pod cudzym wierszem lub tekstem.
Dzieci wysłuchały dwóch bajek Ezopa: „Lew i mysz” oraz „Niedźwiedź i pszczoły”. Następnie wcieliły się w rolę pisarzy i w grupach wymyślały swoje własne bajki. Było wiele pomysłów i dobrej zabawy.
AWANS DO FINAŁÓW POWIATOWYCH
W poniedziałek, 22 kwietnia, rozegrano półfinał Powiatowych Igrzysk Dzieci w Piłce Nożnej.
Nasza szkoła zajęła pierwsze miejsce w swojej grupie i pewnie awansowała do finałów powiatowych.
Gratulujemy!
Skład naszej drużyny: Nataniel Karaśkiewicz (7b), Bartosz Bartnik (6a), Franciszek Dyrdół (6d), Mateusz Guz (6d), Aleksander Kostuś (6d), Adrian Olejarz (6d), Antoni Wysocki (6d), Maksymilian Słanek (5a) i Paweł Szwed (5a).
BRAWA!
PIŁKA RĘCZNA - ZAWODY REJONOWE
22 kwietnia odbyły się zawody rejonowe w piłce ręcznej chłopców. Nasza drużyna musiała uznać wyższość drużyny z Imielinia, zajmując w rozgrywkach 2. miejsce. Brawa!
W drużynie SP10 Tychy zagrali:
- z klasy 6a: Franciszek Mazur
- z klasy 6b: Piotr Gemborys, Tymoteusz Godzik, Julian Kilian, Kajetan Mazurek, Bartosz Pisarek, Samuel Sarzyńsk i Maciej Skowron
- z klasy 6c: Paweł Parys.
G R A T U L U J E M Y!
ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI
W bibliotece z okazji Światowego Dnia Ziemi uczniowie klasy 1b słuchali wierszyków o tematyce ekologicznej z książki pt. „Raj na Ziemi czyli rady nie od parady” Małgorzaty Strzałkowskiej. Z kolei na podstawie książki „Rady na odpady” rozmawiali o tym, jak dbać o naszą planetę. Rozwiązywali również zagadki i krzyżówkę ekologiczną.
Pozostali uczniowie klas 1-3, odwiedzający bibliotekę w czasie przerw, oglądali i wypożyczali książki o tematyce ekologicznej oraz rozwiązywali kwietniowe zadania z czasopisma „Świerszczyk”.
W szkolnej świetlicy.z okazji Dnia Ziemi dzieci kolorowały obrazki związane z dbaniem o nasza planetę.
A uczniowie 3b - w ramach edukacji przyrodniczej - stworzyli kodeks współczesnego ekologa.
Pani z biologii zachęca uczniów do rozwiązania quizu - szczegóły w librusie w module OGLOSZENIA.
3
AKCJA ŻONKILE
W 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, czyli 19 kwietnia, aktywnie włączyliśmy się w ogólnopolską akcję „Żonkile 2024”.
Uczniowie i nauczyciele nosili własnoręcznie wykonane żonkile.
Mieliśmy dziś nawet swoich przedstawicieli w Warszawie - uczniowie 6a przybywali właśnie na trzydniowej wycieczce w stolicy! W Warszawie o 12 w południe zawyły syreny, by w symboliczny sposób upamiętnić bohaterów tamtych wydarzeń.Przez cały tydzień organizowane były w naszej szkole odbyły się lekcje historii i wychowawcze wokół tematu powstania . Poruszane były podczas nich tematy dotykające problemu najtrudniejszych wyborów, przyjaźni w cieniu wojny czy okazji do niesienia pomocy w każdym czasie.
Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie!
#SzkołaPamięta #AkcjaŻonkile
Zainteresowanych zachęcamy też do zobaczenia pięknego filmu o powstaniu pt. „Nie było żadnej nadziei”.
https://youtu.be/MI3bEHjhYds?si=appFFbDsnnd3YXo_
10
BRĄZ W KONKURSIE REJONOWYM
Hania Kozyra i Hubert Kordys z klasy 1c bardzo dzielnie walczyli w Rejonowym Konkursie Gwary Śląskiej im. Łucji Staniczek.
Hubert zajął 3. miejsce.
Gratulujemy!
WYJAZD NA EUROWEEK
Od 14 do 18 kwietnia uczniowie klasy 7a byli uczestnikami międzynarodowego programu Euroweek, który tradycyjnie odbywa się w Kotlinie Kłodzkiej. Siódmoklasiści brali udział w zajęciach uczących kreatywności, wielokulturowości, komunikacji, umiejętności interpersonalnych, a przede wszystkim - dobrze się bawili.
Warsztaty prowadzili wolontariusze - studenci z różnych krajów: Indii, Gruzji, Włoch, Peru i Azerbejdżanu. Językiem komunikacji był język angielski, co wpłynęło na podniesienie kompetencji językowych naszych uczniów.
Zawiązały się nowe przyjaźnie - zarówno z prowadzącymi zajęcia, jak i z rówieśnikami z innych zakątków Polski.
5
EDUKACJA PROZDROWOTNA - PRZEDSTAWIENIE
Uczniowie klasy 1c wystawili dla klas edukacji wczesnoszkolnej przedstawienie pt. „O zdrowie dbamy, bo jedno mamy". Nie tylko przypomnieli, jak zdrowo należy się odżywiać, ale również zwrócili uwagę na to, jak ważny jest ruch.
Wszyscy bawili się świetnie.
7
84. ROCZNICA ZBRODNI KATYŃSKIEJ
14 kwietnia Poczet Sztandarowy reprezentował naszą szkołę podczas uroczystości upamiętniającej zbrodnię katyńską.
84. rocznica zamordowania polskich żołnierzy przez NKWD w lesie katyńskim rozpoczęła się uroczystą mszą św. w kościele pod wezwaniem bł. Karoliny, a następnie przeniosła się pod Pomnik Ofiar Katynia.
Uroczystość zorganizowało Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo- Wschodnich.1
SIATKARSKI CZWARTEK
Uczniowie klasy 6b wraz z Marcinem z 4a i Franciszkiem z 6a oraz chłopcy z 7c wywalczyli pierwsze miejsca w Powiatowych Igrzyskach Dzieci w Piłce Siatkowej oraz Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Piłce Siatkowej.
Gratulujemy i życzymy sukcesów w zawodach rejonowych !
A oto zwycięskie składy.
Drużyna młodszych siatkarzy: Jeremi Biały, Piotr Gemborys, Tymoteusz Godzik, Franciszek Mazur, Kajetan Mazurek, Marcin Mrozik, Bartosz Pisarek, Bartosz Rasztabiga i Maciej Skowron.
Drużyna starszych siatkarzy: Miłosz Bohdan, Iwo Cituk, Błażej Kosierkiewicz, Filip Musz, Gracjan Popow, Wojciech Różnicki, Eryk Suduł i Nikodem Wiórek.
Słowa uznania oczywiście kierujemy także w stronę trenerów chłopców, czyli brawa dla pana Dawida Bobli i pana Tomasza Mazura. Gratulacje także dla wuefistki chłopców - pani Anny Maciejowskiej.
ZWYCIĘSTWO W MIĘDZYSZKOLNYM KONKURSIE
Drużyna naszych ósmoklasistów w skladzie: Julia Kuś, Antoni Duda i Hubert Tomkiewicz zaprezentowała naszą szkołę w Interdyscyplinarnym Konkursie Matematyczno-Przyrodniczym organizowanym przez III LO im. S. Wyspiańskiego w Tychach .
Nasi reprezentanci mierzyli się z zadaniami z chemii, fizyki, geografii, biologii i matematyki.
W pierwszym etapie - testowym - zajęli 1. miejsce ex aequo z SP18 i tym samym awansowali do drugiego finałowego etapu.
W części finałowej odpowiedzieli bezbłędnie na wszystkie pytania i tym samym zajęli 1. miejsce w konkursie, pokonując 12 drużyn.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
WIELKANOC TUŻ, TUŻ...
W przedświątecznym tygodniu uczniowie klas 1-3 dzięki zajęciom proponowanym przez panie nauczycielki na pewno poczuli wielkanocny klimat.
Były zajęcia plastyczne, techniczne i redakcyjne. Powstały więc świąteczne kartki z życzeniami i ozdoby. Nie zabrakło też rozmów o wielkanocnych tradycjach.
7
MARCOWE WYCIECZKI
Kolejny miesiąc roku szkolnego za nami. Uczymy się nie tylko w szkole, ale także podczas różnego rodzaju wycieczek. Przecież - w myśl powiedzenia - Podróże kształcą.
4 marca uczniowie klasy 4d w Filharmonii Śląskiej uczestniczyli w koncercie z cyklu Młoda Filharmonia.
5 marca uczniowie klasy 8a wybrali się na wycieczkę do Świętochłowic, gdzie odwiedzili Muzeum Powstań Śląskich.
7 marca uczniowie klas 1a i 1d wyjechali na lekcje do Pszczyny. Tematem zajęć były klejnoty Księżnej Daisy.
18 marca uczniowie klas 7b i 7c oraz klas ósmych obejrzeli w Teatrze Rozrywki w Chorzowie spektakl pt. „Pan Tadeusz Muzycznie”. Tego samego dnia do Teatru Belfegor na przedstawienie pt. „Brzechwolandia” wybrali się uczniowie z 1a, 3a i 3d.
20 marca w Teatrze Śląskim w Katowicach uczniowie klas: 4b, 5a, 5c i 5d obejrzeli spektakl pt. „W 80 dni dookoła świata. Tam i z powrotem”. Z kolei uczniowie klas 4a, 4c i 4d oraz 6b i 6c spędzili ten dzień na zajęciach w Śląskim Planetarium.
Nie pozostaje nam nic innego, jak czekać na kolejne wycieczki - tym razem te wiosenne!
5
SUKCES W INSTALOGIK
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.1
WIOSNA!
21 marca to pierwszy dzień kalendarzowej wiosny.
W szkole dzięki wolontariuszom i Samorządowi Uczniowskiemu zaroiło się od motyli! Owady te przysiadłszy w różnych miejscach, zobią naszą szkołę.
Dodatkowo przedstawiciele klas szóstych, siódmych i ósmych odwiedzili młodszych kolegów z klas 1-3. Przynieśli im girlandę motyli, powiedzieli wierszyk i rozdali kolorowankę z… motylem.
PRZYGODY STASIA I NEL W INTERPRETACJI UCZNIÓW
Szóstoklasiści z klasy a zaprezentowali wybraną przez siebie przygodę Stasia i Nel - bohaterów lektury pt. „W pustyni i w puszczy".
Pomysłów realizacji było wiele. Zobaczyliśmy:
- spektakl teatralny,
- przedstawienie włączające publiczność,
- kabaret,
- prezentację multimedialną,
- animację LEGO.
Uczniowie za poziom przygotowanych przez siebie dzieł zasłużyli na ogromne brawa. Wszyscy podeszli bardzo profesjonalnie do tego zadania.
TEROZKI SE POGODOMY
Dziś w naszej izbie regionalnej odbyły się szkolne eliminacje do Rejonowego Konkursu „Terozki se pogodomy” im. Łucji Staniczkowej.
Jury w składzie: pani dyrektor Anna Wolnik i pani Krystyna Badura, była dyrektorka naszej szkoły oraz panie Teresa Kurpas i Dominika Wojtyka wyłoniło zwycięzców, którymi są uczniowie klasy 1c Łukasz Kordys i Hanna Kozyra.
GRATULUJEMY!
Dzieci te będą reprezentowały naszą szkołę w etapie rejonowym konkursu.
Informację o kolejnych miejscach zamieściliśmy w librusie w module Ogłoszenia oraz na naszej stronie internetowej: https://sp10tychy.edupage.org/a/nasze-sukcesy-1
Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy, a laureatom - gratulujemy!
PERŁA PAPROCAN
17 marca - w niedzielę - nasi szkolni wolontariusze wraz z opiekunkami Szkolnego Klubu Wolontariatu (paniami Joanną Brzoskiewicz i Agnieszką Gospodarek oraz Agnieszką Baron) dopingowali zawodników XXXIX edycji Perły Paprocan. Wśród biegaczy nasza nauczycielka - pani Barbara Zakrzewska, a w gronie organizatorów zawodów - pani Agnieszka Duda.
2
NOC W SZKOLE
W weekend, z 15 na 16 marca, odbyła się „Noc w szkole”.
Uczniowie klas 6-8 uzbrojeni w poduszki, śpiwory, koce i zapasy jedzenia noc zaczęli na sportowo, czyli od próbnego treningu i pokazu futbolu flagowego. Zajęcia te przeprowadził zawodnik tyskiej drużyny Falcons - pan Krzysztof Latusek.
Później nadszedł czas na nocne oglądanie filmów, rozmowy i degustowanie smakołyków.
W sobotni poranek wszyscy byli nieco zmęczeni. Jednak mimo tego noc w szkole to miło spędzony czas.
O ZDROWIE DBAMY
Klasa 1c wzięła udział w projekcie „O zdrowie dbamy, bo jedno mamy”. Oprócz ciekawej części teoretycznej, była też smaczna część praktyczna. Pychotka!
Podczas zajęć wykorzystaliśmy sprzęt AGD z programu Laboratoria Przyszłości.7
ŚWIĘTO LICZBY PI
Święto Liczby Pi to wydarzenie popularyzatorskie, którego data dyktowana jest przez 3 pierwsze cyfry liczby Pi: 3,14...
Przypomnijmy, że jest to amerykański zapis daty 14 marca.
Właśnie dziś uczniowie klas 8a i 8b wraz ze swoimi matematyczkami wzięli udział w wykładach, warsztatach i konkursach organizowanych przez pracowników i studentów Wydziału Nauk Ścislych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Trzyosobowa drużyna w składzie: Julia, Antek i Hubert sprawdzili swoją wiedzę w konkursie „Pilionerzy", w którym prawidłowo odpowiedzieli na 11 z 12 bardzo trudnych pytań i wygrali Pi-pieniądze, które mogli wymienić na smakołyki w kawiarni szkockiej.
Wszyscy uczniowie wysłuchali też wykładu „Wyznawcy liczb" i pogłębili swoją wiedzę o Twierdzeniu Pitagorasa.2
SUKCES W POWIATOWYM KONKURSIE
Julia Kuś z klasy 8a i Ludmiła Frycz z 8b zajęły 1. miejsce w Powiatowym Konkursie "Wielkie religie świata'', który odbył się w Szkole Podstawowej nr 40 w Tychach.
GRATULACJE!!!
BIATHLON NA HALI
W ramach kształtowania wytrzymałości uczniowie podczas lekcji wychowania fizycznego uprawiali „biathlon letni”.
Zajęcia polegały na biegu, w czasie którego zawodnicy zajmowali stanowiska na "strzelnicy". Rzucali na niej piłką do celu, oddając po 5 strzałów.
ŚWIETLIK
W naszej szkole odbył się Ogólnopolski Konkurs Nauk Przyrodniczych Świetlik.
Konkurs popularyzuje nauki przyrodnicze wśród uczniów szkół podstawowych.
DZIECI Z BULLERBYN
Przy okazji omawiania lektury „Dzieci z Bullerbyn” uczniowie 3d, pracując metodą projektową, przygotowali makiety wioski.
HEMANT W NASZEJ ADOPCJI
Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie!
Adoptowaliśmy na odległość Hemanta z Indii.
Więcej informacji w zakładce O NAS >>> WOLONTARIAT>>>TUTAJ
O KORESPONDENCJI
Lekcje języka polskiego to rozwijanie wielu umiejętności i kompetencji.
W ostatnim czasie czwartoklasiści uczyli się pisać listy i adresować przesyłki.
Uczniowie 4a i 4d podsumowali te zajęcia, wrzucając swoje listy do prawdziwej skrzynki pocztowej!
Niby prozaiczna sprawa, ale dzieci były niesamowicie podekscytowane od samego początku, czyli od fazy pisania listu, poprzez adresowanie koperty i naklejanie znaczka, po sam koniec, czyli wrzucenie przesyłki do skrzynki.
Jeszcze większa radość będzie pewnie wówczas, gdy - zgodnie z prośbą napisaną w liście - dzieci otrzymają tradycyjną wiadomość.
GÓRA GROSZA
Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie!
To, co się wydarzyło w naszej szkole w związku z tegoroczną akcją Góra Grosza, zasługuje na uznanie.
Wspólnie usypaliśmy ponad 140-kilogramową górę monet (i nie tylko)!
Wszystko zważone, przeliczone i spakowane. Przelewy wypisane. Teraz tylko musimy to przekazać beneficjentowi, czyli Towarzystwu Nasz Dom.
140 kg to 18 paczek!
Wiecie, jaka kwota kryje się w tych 140 kilogramach?
Spieszymy z odpowiedzią!
Uwaga! Zebraliśmy 3209 złotych i 11 groszy!
Dziękujemy KAŻDEMU, kto dołożył do tej zbiórki jakąś monetę!
Dziękujemy naszym uczniom, którzy segregowali pieniądze, ważyli i pakowali.
Najbardziej zaangażowani w to przedsięwzięcie byli uczniowie klasy 6a oraz szkolni wolontariusze.
Dziękujemy tym, którzy w ostatnich dniach przygotowali przesyłki, czyli uczniom klas: 4a, 6a, 6b i 7c.
Oczywiście, należy tu też podkreślić ogromny udział nauczycieli - motywowali uczniów do przekazywania monet, sami wrzucali pieniądze do skarbonek oraz chętnie witali wolontariuszy przychodzących po klasowe zbiórki.
Dziękujemy Wam wszystkim i każdemu z osobna!
Opiekunki Szkolnego Klubu Wolontariatu:
Agnieszka Baron, Joanna Brzoskiewicz, Ewelina Durkalec, Agnieszka Gospodarek i Barbara Zakrzewska
FINAŁ OLIMPIADY CHEMICZNEJ
Ludmiła Frycz z klasy 8b wzięła udział w III etapie Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Chemicznej dla Szkół Podstawowych.
Ta część konkursu odbyła się na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Wyniki wkrótce.
Trzymamy kciuki za Ludmiłę!
NASI LAUREACI
Hubert Tomkiewicz z 8a został niekwestionowanym laureatem Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Matematyki! Uzyskał wynik 60 punktów na 60 możliwych!
Z kolei Julia Kuś z 8a - zdobywszy 55 punktów - jest laureatką Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Biologii.
Julio i Hubercie, bardzo Wam gratulujemy!
Gratulacje składamy także pani Agnieszce Cender, która przygotowała Huberta oraz pani Marzenie Kaczmarczyk, która przygotowała Julię.
DZIEŃ KOBIET
Ależ przyjemnie było w szkole w piątek, 8 marca.
Koledzy (chłopcy i panowie) przygotowali niespodzianki dla swoich koleżanek zarówno tych z klasy, jak i z pracy. Były życzenia, kwiaty i słodkości.
Uczniowie złożyli także życzenia swoim nauczycielkom, a panowie nauczyciele - uczennicom.
WOJEWÓDZKI KONKURS MITOLOGICZNY
Krzysztof i Natan z 5c wzięli udział w XV Wojewódzkim Konkursie Mitologicznym. Wykazali się dużą wiedzą o mitach, bogach i przygodach Odyseusza, a przede wszystkim dobrze się bawili.
MAMY FINALISTÓW
Wspaniałe informacje!
Mamy finalistów Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych!
Bartosz z 6a konkurs z historii napisał na 50 punktów!Julia z 8a w konkursie z chemii zdobyła 46 punktów!
Antoni z 8a w konkursie z fizyki uzyskał wynik 40 punktów!
Serdecznie gratulujemy!Oczywiście składamy także podziękowania i gratulacje pani Beacie Domagale-Kuś, która przygotowała Julię, pani Annie Walisko, która pracowała z Antonim oraz panu Markowi Kozłowskiemu, który przygotował Bartosza!
TRIMINO NA HISTORII
Trimino na lekcji historii, czyli sposób na powtórkę!
Uczniowie klas szóstych w ramach powtórzenia układali sześciobok z małych trójkątów, dopasowując do siebie pojęcia, daty, osoby czy miejsca. Niby proste, ale wcale nie takie banalne.
SPOTKANIE Z PISARKĄ
3 marca przypada Międzynarodowy Dzień Pisarzy.
Z tej okazji - dzień później - uczniowie klas pierwszych i drugich uczestniczyli w spotkaniu z panią Wioletą Piróg – autorką książek dla dzieci.
Pisarkę, która jest absolwentką naszej szkoły, powitała pani dyrektor Anna Wolnik.
Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali czytanej przez autorkę książki pt. „Wyjątkowy smok Płomyczek”. Ta wzruszająca opowieść o małym smoku, który urodził się bez skrzydełek, była wstępem do rozmowy z dziećmi na temat niepełnosprawności, akceptacji i poszanowania innych. Był również czas na zadawanie pytań.
Po spotkaniu dzieci mogły kupić książki Wiolety Piróg z imienną dedykacją autorki.
Dziękujemy pani Wiolecie Piróg za piękne spotkanie. Z pewnością będziemy czytać w bibliotece kolejne książki o smoku Płomyczku.
Wydarzenie wpisuje się w realizację #NarodowegoProgramuRozwojuCzytelnictwa.
5
SUKCES NA OLIMPIADZIE
Z dumą informujemy o sukcesie naszej uczennicy.
Julia Kuś z 8a zakwalifikowała się do finału Ogólnopolskiej Olimpiady Literatury i Języka Polskiego dla Szkół Podstawowych. GRATULUJEMY!
Kolejny etap już 16 marca.
JESTEŚMY NA PODIUM!
W Szkole Podstawowej nr 37 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. K. Makuszyńskiego w Tychach rozegrany został 3. etap Turnieju Tyskich Szkół Podstawowych dla Uczniów Klas Szóstych.
Naszą szkołę reprezentowała z sukcesem drużyna w składzie: Zofia Zajic, Bartosz Rasztabiga i Oskar Skorupa. Uczniowie, zmierzywszy się z zadaniami z biologii, geografii i języka angielskiego, zajęli 3. miejsce. GRATULUJEMY!
Po trzech etapach nasza szkoła z liczbą 22 punktów plasuje się na 1. miejscu. Tuż za nami - z różnicą 1 punktu - jest SP23. Na 3. miejscu z 20 punktami stoi SP37!
KLASOWE WYCIECZKI - STYCZEŃ I LUTY
Zimowe miesiące nie odstraszyły i uczniowie dzięki inicjatywom swych nauczycieli wybrali się na klasowe wycieczki. Mimo ferii zimowych działo się wiele w tej materii!
2 stycznia uczniowie z 6d pojechali do Katowic, by tam pospacerować po jarmarku, pojeździć na łyżwach i pobawić się w Laser House’ie.
8 stycznia uczniowie 4d uczestniczyli w zajęciach w Muzeum Miejskim w Tychach.
9 i 10 stycznia uczniowie wielu klas (2a, 2b, 3a, 3c, 3d, 4a, 4b, 4c, 4d, 5b oraz 6a, 6b, 6c i 6d) uczestniczyli w Multikinie w projekcji filmu pt. „Akademia Pana Kleksa”.
15 stycznia uczniowie z 6b w Filharmonii Śląskiej wysłuchali wieczornego koncertu z cyklu Młoda Filharmonia.
18 stycznia w spotkaniu z muzyką wzięli udział uczniowie klas 1b, 1c, 2d, 3a i 3d. Wszystko za sprawą zajęć z cyklu M.U.Z.Y.K.A. w AUKSO.
19 stycznia do Teatru Zagłębia w Sosnowcu udali się uczniowie z 5a, 5c i 5d. Tam obejrzeli spektakl pt. „Tajemniczy Ogród”.
W styczniu i lutym dla wielu naszych uczniów celem były zajęcia w Planetarium Śląskim. Tam kolejno pojawili się uczniowie 3a i 3d, 7b i 8a oraz 4b i 6d.
12 lutego uczniowie klasy 1b spędzili wspólnie czas w Gliwicach, podziwiając wystawę klocków LEGO.
16 lutego piątoklasiści ze wszystkich piątych klas spędzili razem czas w kręgielni MK Bowling Katowice.
22 lutego dzieci z kilku klas (1a, 1b, 1c, 1d, 2d, 3a i 3d) wzięły udział w warsztatach muzycznych prowadzonych przez muzyków orkiestry Aukso.
W tym samym dniu uczniowie z klasy 7a i 7b obejrzeli spektakl pt. „Latarnik” stworzony na podstawie opowiadania Henryka Sienkiewicza.
Z kolei ósmoklasiści wzięli udział w spotkaniu „Poznaj swój zawód” zainicjowanym przez Powiatowy Urząd Pracy w Tychach.
26 lutego uczniowie 4b wybrali się do kina, by obejrzeć film pt. "Emma i czarny jaguar".
27 lutego uczniowie 1c odwiedzili Palmiarnię w Gliwicach i wystawę klocków Lego.
Uczniowie z 6b dzień ten spędzili najpierw w kopalni Guido w Zabrzu, a potem byli również w gliwickiej palmiarni.
Dzieci z 2b i 3d wyjechały do Pszczyny na warsztaty pt. „Biżuteria księżnej Daisy”.
15
SZKOŁY PEŁNE TALENTÓW
Dotarł do nas ostatni produkt z zamówienia SZKOŁY PEŁNE TALENTÓW. Dzięki Talenciakom, które przekazali Państwo naszej szkole, wzbogaciliśmy się o:
- dwa pakiety sześciu gier logicznych
- pakiet sześciu gier edukacyjnych
- pakiet sześciu gier integracyjnych
- klocki Gigo – energia wiatrowa
- dwa zestawy do nauki ułamków
- pakiet dla klas I-III - program multimedialny "Matematyka. To rozumiem!"
- chustę animacyjną 6m
- cztery emocjomierze
- koło uczuć
- matę tarczę z punktacją
- klocki "Mini Wafel" pastelowy 500 elementów
- zestaw do flagowego futbolu amerykańskiego.
Wszystkim, którzy zasilili nasze konto Talenciakami, bardzo dziękujemy!
Uczniowie i nauczyciele SP10 Tychy
1
W SZKOLNEJ IZBIE REGIONALNEJ
Uczniowie klasy 1c i 1d mieli niesamowitą okazję uczestniczyć w zajęciach w naszej szkolnej izbie regionalnej.
Dzieci z 1c poznały historię naszej szkoły i regionu, a - z 1d uczestniczyły w lekcji regionalnej „Jak to dawniej bywało".
Zajęcia w obu klasach przeprowadziła pani Teresa Kurpas, wychowawczyni 1c.
Więcej zdjęć na naszym szkolonym FB:
PROJEKT KROKUS
Pamiętacie nasze jesienne sadzenie krokusów? Pierwszy z nich dziś zakwitł! Czekamy na kolejne - wkrótce będzie można je podziwiać przy głównym wejściu do szkoły.
Krokusy zasadzili jesienią 2023 r. nasi uczniowie w ramach „Projektu Krokus” - akcji upamiętniającej dziecięce ofiary Holokaustu.Żółty kolor przypomina o kolorze gwiazd Dawida noszonych przez Żydów w czasie II wojny światowej.
HUBERT I SEBASTIAN NA PODIUM
Fantastyczne informacje!
Drużyna naszej szkoły zajęła 3. miejsce w Wojewódzkim Konkursie Wiedzy o Regionie „Silesia Incognita”!
Gratulujemy Hubertowi i Sebastianowi ogromnej wiedzy o Śląsku i jego historii.
Podziękowania dla pana Marka Kozłowskiego za przygotowanie uczniów do tego konkursu.
POZNAJ SWÓJ ZAWÓD
Uczniowie ósmych klas wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielami zawodów „Poznaj swój zawód”, które odbyło się w sali konferencyjnej Stadionu Miejskiego.
Naszym uczniom o swojej pracy opowiadały osoby pracujące w branżach, w których w Tychach prowadzone jest kształcenie zawodowe. Po każdym prelegencie zaprezentowała się także szkoła ponadpodstawowa z powiązanego kierunku.
Mamy nadzieję, że udział w tym spotkaniu pomoże uczniom w podjęciu decyzji odnośnie dalszej drogi kształcenia.
JĘZYK OJCZYSTY
21 lutego to Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego!
W obchody włączeni zostali wszyscy uczniowie. Oj, działo się działo!
Dzieci z klas 1-3 dzięki swym wychowawczyniom uzmysłowiły sobie, jak ważna jest nasza mowa ojczysta i poprawna pisownia trudnych wyrazów.
Uczniowie klas 4-8 z inicjatywy swych polonistek wzięli udział w zabawie językiem polskim, która polegała na stworzeniu krzyżówek ze słów z typowymi polskimi literami (ze znakiem diakrytycznym).
Z kolei w szkolnej bibliotece dzięki pomysłowości pań bibliotekarek można było poznać znaczenie przysłów, rozwiązać quiz i poćwiczyć czytanie łamańców językowych.
W czasie zajęć bibliotecznych uczniowie klasy 1a czytali wierszyki z książki A. Paszkiewicz pt. „Językowe wygibasy”.Kolejny Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego dopiero za rok!
32
OSTATNI ETAP WOJEWÓDZKICH KONKURSÓW PRZEDMIOTOWYCH
Konkursem z matematyki rozpoczniemy w naszej szkole ostatni etap Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych, których organizatorem jest Kuratorium Oświaty w Katowicach.
W kolejnych dniach odbędą się jeszcze konkursy z historii, biologii, chemii i fizyki.
Powodzenia dla Julii na biologii i chemii, dla Antoniego na fizyce, dla Bartosza na historii i dla Huberta na matematyce!
KOSZYKÓWKA - MAMY MEDALE!
Rozegrano Powiatowe Igrzyska Dzieci w Koszykówce w dwóch kategoriach.
Drużyna dziewcząt zajęła 2. miejsce w klasyfikacji w generalnej, a drużyna chłopców - 3. miejsce!
Gratulujemy!
Skład drużyny dziewcząt: Antonina Basierak (6b), Zofia Zajic (6b), Lena Jura (6b), Lena Lange (6b), Julia Leśniak (6b), Matylda Malińska (6b), Kamila Sobala (6d), Zuzanna Nowak (6d), Natasza Sidoruk (6d) i Patrycja Stępień (6d).
Skład drużyny chłopców: Tymoteusz Godzik (6b), Piotr Gemborys (6b), Julian Kilian (6b), Iwo Krzciuk (6b), Bartosz Pisarek (6b), Maciej Skowron (6b), Franciszek Dyrdół (6d), Nataniel Karaśkiewicz (7b), Igor Wojtyka (5c), Paweł Parys (6c), Kacper Rekowski (6c) i Franciszek Skubis (6c).
WALENTYNKI 2024
Były karteczki, słodkości, uprzejmości.
Uczniowie świętowali indywidualnie i klasowo.
Do każdej sali lekcyjnej z pocztą walentynkową weszli przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, by przekazać adresatom dedykowane im karteczki.
Miło jest dostawać, ale jeszcze milej - dawać. By przygotować walentynkę, trzeba naprawdę włożyć w to wiele pozytywnych uczuć!
LISTA KSIĄŻEK
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z listą książek zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Lista dostępna jest tutaj: Lista książek 2014
Zachęcamy wszystkich uczniów do wypożyczania!
JULIA PNIE SIĘ PO SZCZEBLACH OLIMPIADY
Jest nam niezmiernie miło poinformować, że Julia Kuś z 8a awansowała do II tury oktęgowego etapu Olimpiady Literatury i Języka Polskiego dla Szkół Podstawowych. Odbędzie się ona 24 lutego.
Julio, GRATULUJEMY!
UROCZYSTOŚĆ WRĘCZENIA NAGRÓD
Podczas podsumowania Międzyszkolnego Rodzinnego Konkursu Szopek Bożonarodzeniowych pani Anna Wolnik - dyrektor naszej szkoły - wręczyła wykonawcom najładniejszych szopek nagrody i dyplomy, a pozostałym uczestnikom konkursu - pamiątkowe dyplomy oraz słodką niespodziankę.
Pani dyrektor podziękowała wszystkim za udział i zaprosiła do uczestnictwa w konkursie w następnej edycji.Do wykonania zdjęć podczas uroczystości wykorzystano aparat fotograficzny zakupiony w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości.
LEKCJE EKONOMII
Uczniowie klas ósmych wybrali się do Zespołu Szkół nr 1 w Tychach, gdzie wzięli udział w warsztatach zorganizowanych przez ambasadorki projektu „Złote Szkoły NBP”.
Podczas tej „krótkiej lekcji ekonomii” ósmoklasiści poszerzyli swoją wiedzę na temat polskiej złotówki, jej obiegu i funkcji emisyjnej.
Kilka dni później uczniowie z 6a mieli okazję uczestniczyć w zajęciach z wiedzy ekonomicznej.
Emilia, Natalia i Oliwia - licealistki z Zespołu Szkół nr 1 w Tychach - jako ambasadorki programu Złote Szkoły NBP przybliżyły młodszym koleżankom i kolegom różne zawiłości wiedzy ekonomicznej.
Poziom zajęć był bardzo wysoki, prelegentki były przygotowane doskonale, szóstoklasiści bardzo się zaangażowali, a konkurs z nagrodami dopełnił całości!
KARNAWAŁ W SZKOLE
Jak karnawał, to i imprezy karnawałowe. Wszyscy, którzy przybyli do szkoły na karnawałową dyskotekę dla uczniów klas 4-8, bawili się doskonale.
Było mnóstwo przebrań, muzyki, tańców i zabaw.
Nasi szkolni DJ-e spisali się na medal!Karnawałowo było także w klasach 1-3. Wszyscy wyśmienicie się bawili, a stroje przebierańców były wielką rewią karnawałowej mody.
26
LUDMIŁA Z AWANSEM
Niezmiernie nam miło poinformować, że Ludmiła Frycz z 8b zakwalifikowała się do III etapu Olimpiady Wiedzy Chemicznej dla Szkół Podstawowych.
Gratulujemy!
Z kolejnymi zadaniami konkursowymi Ludmiła zmierzy się już 8 marca na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
DRUGI ETAP OLIMPIADY MATEMATYCZNEJ JUNIORÓW
Hubert Tomkiewicz z 8a i Piotr Kowalski z 7a - pod opieką swojej matematyczki pani Agnieszki Cender - właśnie (sobota, 13 stycznia) biorą udział w 2. etapie Olimpiady Matematycznej Juniorów.
Trzymamy kciuki i życzymy im awansu do kolejnego etapu.
Niech moc będzie z nimi!
WOLONTARIUSZE W AKCJI
Wieczór piątkowy, czyli weekend, a nasi wolontariusze ze Szkolnego Klubu Wolontariatu zgromadzili się wraz ze swymi opiekunkami, by segregować monety zebrane w ramach Góry Grosza. Pracy mieli co niemiara!
Na ten moment mamy ponad 110 kg monet!Akcja trwa do 29 lutego, więc przed nami jeszcze półtora miesiąca zbierania pieniążków.
4
WYSTĘP W DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ
Nasi uczniowie mieli dziś niesamowitą okazję wystąpić przed pensjonariuszami Domu Pomocy Społecznej św. Anna w Tychach. Wszystko za sprawą przedstawienia jasełkowego.
Gospodarze dnia dzisiejszego na swoim FB napisali tak: Jasełka i kolędy przy anielskich głosach, melodii skrzypiec i akompaniamencie gitary to dla nas prawdziwa uczta dla duszy i zmysłów. Dziękujemy za piękny, wzruszający występ.
My natomiast powiemy tak: także dziękujemy! To spotkanie było cudownym doświadczeniem dla naszych uczniów.
Żródło zdjęć:
https://www.facebook.com/DPSCaritasTychy/posts/pfbid02RK5ZfevKepNJzJ4HCDcECuEU3zabr4GcWCgebXG6i9u9m1
1
WYSTĘP ŻWAKOWSKICH BAJTLI
Żwakowskie Bajtle wystąpiły w TSM Oskard w świetlicy Magdalena. Tam dzieci zaprezentowały przedstawienie jasełkowe. Oczywiście nie obyło się bez wspólnego kolędowania z zaproszonymi gośćmi i publicznością.
1
DLA ÓSMOKLASISTÓW
Na stronie internetowej CKE zamieszczono materiały dla uczniów 8. klasy szkoły podstawowej.
Materiały są dostępne na stronie CKE pod następującymi linkiem: https://cke.gov.pl/egzamin-osmoklasisty/stres-egzaminacyjny-materialy-dla-uczniow-rodzicow-i-nauczycieli/
Materiały obejmują:
1) Poradnik dla ósmoklasisty
2) Narzędziownik dla ósmoklasisty
3) Zalecenia dla ósmoklasisty
4) Poradnik dla rodziców
5) Scenariusze zajęć dla nauczycieli.
Zachęcamy do korzystania z tych materiałów.
ŻYCZNIA NOWOROCZNE
Szanowni Pańsrwo! Drodzy Uczniowie!
Niech to będzie dobry rok!
Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/share/p/gkj3pHpExbpRZh8q/?mibextid=WC7FNe
GRUDNIOWE PODRÓŻE - MAŁE I DUŻE
Krótkie grudniowe dni, a my nie ustawiliśmy i wyruszaliśmy na klasowe wycieczki, bo przecież podróże kształcą.
4 grudnia - dokładnie w Dzień Górnika - uczniowie z 2a i 2d wybrali się do Tarnowskich Gór do zabytkowej kopalni srebra.
5 grudnia uczniowie klas 6a, 8a i 8b, a uczniowie 6b i 6c - 6 grudnia - obejrzeli spektakl pt. „W 80 dni dookoła świata” w Teatrze Śląskim w Katowicach.
W tych samych dniach uczniowie kilku klas wybrali się na wycieczki, podczas których aktywnie i rekreacyjnie spędzili wspólnie czas. 5 grudnia uczniowie z 4a i 4c grali w kręgle, a ci z 6a bawili się w Laser House’ie.
Dzieci z 3a wykorzystały mroźną i słoneczną pogodę do tego, by pobawić się wspólnie na śniegu.
Wieczór 6 grudnia uczniowie z 4a spędzili w Filharmonii Śląskiej, gdzie wysłuchali utworów wykonanych przez Chór Filharmonii Śląskiej.
7 grudnia okazał się dniem warsztatów świąteczno-plastycznych. Uczniowie z 3b działali w pracowni ZOMI, a ci z 3d - w OkiDoki.
W tym dniu mikołajkowo na zabawy na śniegu, a po nich na pizzę wybrali się uczniowie z 5c.
Z kolei 8 grudnia uczniowie z 4c uczestniczyli w lekcji muzealnej w Muzeum Miejskim w Tychach.
Uczniowie z 7a w ramach programu Poznaj Polskę trzy dni (6-8 grudnia) spędzili we Wrocławiu. (Więcej o tym wyjeździe: https://sp10tychy.edupage.org/a/poznaj-polske).
11 grudnia dla uczniów z klasy 6a to dzień aktywności intelektualnej w Katowicach. Zajęcia o tolerancji z panią filozof, spektakl teatralny i spotkanie z bajkoopowiadaczem, a na koniec 7. Śląski Festiwal Nauki!
13 grudnia - na kilka dni przed Świętami - uczniowie 2c wyjechali na wycieczkę do fabryki bombek.
14 grudnia uczniowie kilku klas, bo z 1b, 3a, 3d, 4b i 4d uczestniczyli w muzycznych warsztatach w ramach programu M.U.Z.Y.K.A w Aukso.
W tym samym dniu klasa 2a uczestniczyła w warsztatach Majsterkowo w Castoramie.
Uczniowie z 6d 18 grudnia odwiedzili wystawę prac Siudmaka w Tichauer Art Galery, a 20 grudnia wybrali się na miejską ślizgawkę, gdzie spędzili czas, jeżdżąc na łyżwach.
Już czekamy na wycieczki w 2024 roku!
16
Z ŻYCZENIAMI
KLASOWE SPOTKANIA ŚWIĄTECZNE
W ostatnim dniu w szkole w bieżącym roku uczniowie wszystkich klas mieli swoje spotkania świąteczne.
Były życzenia i poczęstunek, a z sal lekcyjnych rozbrzmiewały melodie kolęd i pastorałek oraz innych świątecznych utworów.Był to piękny czas, by być razem!
JASEŁKA W SZKOLE
Tuż przed Świętami wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły mieli okazję obejrzeć niezwykle bogate w treści Jasełka.
Przedstawienie przygotowała nasza katechetka - pani Barbara Zakrzewska.
Scenariusz opierał się na wierszach księdza Twardowskiego. Na scenie wystąpili uczniowie klas 5-6 oraz pan Marek Kozłowski. Na akordeonie grała Dorota Milińska, a na gitarze - pani Barbara Zakrzewska.
Śpiew naszych wokalistek - Zosi i Marysi - oraz chórku uświetnił całe przedstawienie!
20Po jasełkach podsumowano Szkolny Rodzinny Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych. Pani dyrektor wręczyła wykonawcom najładniejszych szopek nagrody i dyplomy, a pozostałym uczestnikom konkursu - pamiątkowe dyplomy oraz niespodzianki.
Na koniec wszystkim obecnym złożyła świąteczno-noworoczne życzenia.
DLA OSIEROCONYCH
Szanowni Państwo!
Prezenty dla dzieci osieroconych będących pod opieką Grupy Wsparcia Społecznego Stowarzyszenia Hospicjum im. św. Kaliksta I w Tychach są już pod choinką w tyskim hospicjum. Położyły je tam opiekunki Szkolnego Klubu Wolontariatu.
Paczki wkrótce trafią do adresatów!
Dziękujemy WSZYSTKIM ZAANGAŻOWANYM.
Dzięki hojności uczniów z kilku klas i ich rodziców oraz niektórych nauczycieli udało się przygotować przepiękne prezenty.
D Z I Ę K U J E M Y!
MIKOŁAJOWY TURNIEJ
W naszej szkole odbył się coroczny Mikołajowy Turniej Piłki Nożnej, który rozegrano w dwóch kategoriach wiekowych: klasy 4-5 oraz 6-8.
Poniżej przestawiamy podia.
Kategoria 4-5:
- l miejsce: klasa 5c
- ll miejsce: klasa 5b
- lll miejsce: klasa 5a.
Kategoria 6-8:
- l miejsce 7a
- II miejsce 6d
- lll miejsce 7b.
Gratulujemy!
5
ZAKOŃCZENIE ZBIÓRKI ŻYWNOŚCI
Akcja zbiórki żywności zakończona. Wszystko trafiło do najbardziej potrzebujących.
Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w tę akcję.
1. MIEJSCE SZCZYPIORNISTEK
18 grudnia to szczęśliwy dzień dla klasy sportowej.
Nasze uczennice wygrały wszystkie mecze, zdobywajac pierwsze miejsce w Powiatowych Igrzyskach Dzieci w piłce ręcznej!
Tym samym dziewczęta zakwalifikowały się do zawodów na szczeblu rejonowym.
Dziewczyny wystąpiły w składzie: Lena Bagnicka, Antonina Basierak, Lena Jura, Nadia Kotlarska, Anna Kowalczyk, Lena Lange, Julia Leśniak i Matylda Malińska.
JULIA Z AWANSEM Z BIOLOGII
Mamy kolejną doskonałą informację! Julia Kuś z 8a awansowała do III stopnia Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Biologii. Tym samym Julia ma podwójny awans - z biologii i chemii! Ogromne gratulacje!
XV MIĘDZYSZKOLNY RODZINNY KONKURS SZOPEK BOŻONARODZENIOWYCH
14 grudnia zebrała się komisja konkursowa w składzie: przewodniczący jury, Stanisław Mazuś – artysta malarz, Anna Wolnik - dyrektor SP 10 w Tychach, ksiądz Dariusz Mazur - proboszcz parafii pw. Ducha Świętego w Tychach, Krystyna Charchut – plastyk, Irena Ginda – plastyk.
Na konkurs wpłynęło 36 prac z 9 tyskich szkół.
Tymoteusz Kobyłko z SP24 otrzymał nagrodę główną.
Kolejne równorzędne nagrody otrzymali: Igor Gromski (SP9), Martyna Nowak (SP5), Justyna, Karol i Krzysztof Milińscy (SP10), Antonina Pytel (SP10) oraz Maksymilian Zajic (SP10).
Wyróżnienia z kolei otrzymali: Szymon Górski (SP10), Mikołaj i Zofia Jusiak (SP10), Kacper i Zuzanna Gieleciak (SP5), Oliwia Kunysz (SP22) i Hanna Czerwińska (SP10).
Dyrektor SP10 - pani Anna Wolnik - przyznała nagrodę specjalną Dawidowi Żurawskiemu z SP10, a ksiądz proboszcz, Dariusz Mazur - Zuzannie Urbanek z SP37.
Pozostali uczestnicy otrzymają pamiątkowe dyplomy i upominki.
Prace zostaną wystawione w kościele pw. Ducha Świętego w Tychach od 17. 12. 2023 r. do 21. 01. 2024 r.
UROCZYSTE ROZDANIE NAGRÓD I DYPLOMÓW ODBĘDZIE SIĘ 25. 01. 2024 r. O GODZINIE 10.00 W KOŚCIELE PW. DUCHA ŚWIĘTEGO W TYCHACH.
BARDZO PROSIMY WSZYSTKICH UCZESTNIKÓW KONKURSU O PRZYBYCIE.
W TYM DNIU NALEŻY TAKŻE ODEBRAĆ PRACE.
Zdjęcia ze strony www.tychy.pl
8
HUBERT WŚRÓD NAJLEPSZYCH!
W Warszawie Hubert Tomkiewicz z 8a w fantastycznej siedzibie Muzeum Historii Polski wziął udział w finale ogólnopolskiego konkursu „Wolna elekcja 2023”.
Jako magnat Jan Sieniawski z Rusi próbował ugrać dla siebie jak najwięcej! Choć nie udało się wygrać, to i tak wielkie WYRÓŻNIENIE, że został FINALISTĄ i stanął do rywalizacji z najlepszymi uczniami z całej Polski!!!
Tę przygodę Hubert na pewno zapamięta na długo!
TYSKI TURNIEJ SZKÓŁ PODSTAWOWYCH
Nasza drużyna w składzie Damian Kaliszczuk, Bartosz Rasztabiga i Oskar Skorupa zajęła 3. miejsce w drugim etapie III Tyskiego Turnieju Szkół Podstawowych dla Uczniów Klas Szóstych. Ten etap konkursu koncentrował się na matematyce i informatyce.
Brawa dla chłopaków!
MIKOŁAJKOWY KONKURS MATEMATYCZNY
14 grudnia w naszej szkole odbył się Szkolny Mikołajkowy Konkurs Matematyczny, w którym wzięły udział trzyosobowe drużyny uczniów z klas piątych naszej szkoły. Organizatorkami konkursu były panie A. Cender i E. Chwalczyk, a honorowym gościem - Mikołaj.
Przedstawiciele klas mieli za zadanie rozwikłać logiczne łamigłówki świąteczne, znaleźć jak najwięcej rzeczowników ukrytych w słowie MATEMATYKA, ułożyć tangram oraz odpowiedzieć na kilka pytań w quzie kahoota.
Wszystkie drużyny pracowały z wielkim zapałem pod czujnym okiem jury, w którym zasiedli pani Agnieszka Cender i przewodniczący szkoły, Hubert Tomkiewicz
Po zaciętej rozgrywce podium wyglądało następująco:
I miejsce - 5d
II miejsce - 5a
III miejsce - 5c.Zwycięzcom wręczono dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Szkolną Radę Rodziców. Mikołaj natomiast poczęstował wszystkich uczniów słodkościami.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
6
ANTONI Z AWANSEM
Z dumą informujemy, że kolejny nasz uczeń awansował do III stopnia Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego. Brawa dla Antoniego Dudy (8a), który sukces odniósł w etapie rejonowym konkursu z fizyki!
SZOPKI - WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU
Mamy już wyniki szkolnego rodzinnego konkursu szopek, na który wpłynęły aż 22 prace! Wszystkie piękne i ciekawe!
Komisja w składzie: dyrektor szkoły - pani Anna Wolnik oraz pani Justyna Skórek - nauczyciel plastyki i techniki nagrodziły wykonawców 13 szopek.1. miejsce ex aequo zajęli:
- Mikołaj i Zofia Jusiak (2b, 4c)
- Dawid Żurawski (3a)
- Justyna, Karol i Krzyś Milińscy (3a, 5 lat i 5 lat)2. miejsce ex aequo zajęli:
- Szymon Górski (5d)
- Maksymilian Zajic (1c)
- Hanna Czerwińska (3b)
3. miejsce ex aequo zajęli:
- Antonina Pytel (3b)
- Zofia i Tosia Szeremeta (2d i 5 lat)Wyróżnienia zdobyli:
- Małgorzata Dyrdół (3b)
- Jakub Czechowski i Natan (1a i 4 lata)
- Dawid Bukowiec (2c)
- Maja Oblińska (2a)
- Filip i Kaja Szwagierczak (3c)GRATULUJEMY!
Wszystkie szopki, które zajęły miejsca I - III, wezmą udział w międzyszkolnym konkursie szopek i zostaną wystawione w kościele p.w. Ducha Świętego w Tychach od 17 grudnia.
15
JULIA W 3. ETAPIE Z CHEMII
Mamy przyjemność ogłosić, że Julia Kuś z 8a zdobyła awans do ostatniego etapu Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Chemii! Gratulujemy!
ZNAKI DROGOWE - PRZEDSTAWIENIE
Uczniowie klas piątych zaprosili koleżanki i kolegów z klas młodszych na przygotowane przez siebie przedstawienie.
Draka o drogowych znakach to bajka opowiadająca historię niesfornego Misia, który mając za nic znaki i przepisy drogowe, ciągle wpadał w niebezpieczne tarapaty. Nasz mały pirat drogowy miał dużo szczęścia i wszystko kończy dobrze!
Znaki drogowe, aby uchronić bohatera w przyszłości przed wypadkiem, zachęciły go głośnym zawołaniem do nauki: „Nie płacz, Misiek! Głowa w górę! Weź ołówki kolorowe i rysuj znaki drogowe, bo kto znaki zna dokładnie, ten na pewno w nic nie wpadnie!”
7a WE WROCŁAWIU, CZYLI "POZNAJ POLSKĘ"
W tym roku Mikołaj umówił się z uczniami z 7a na wrocławskim rynku!
Oczywiście młodzieź podjęła wyzwanie, po drodze zwiedzając Hydropolis, Muzeum Panoramy Racławickiej, Muzeum Trzech Kopuł, Hale Stulecia, Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego, Ostrów Tumski, Afrykarium i Ogród Zoologiczny.
Wieczorami podziwiali Wrocław w świątecznej oprawie oraz smakowali regionalnych potraw na Jarmarku Świątecznym.
Był czas na relaks i zabawy na śniegu oraz długie nocne pogaduchy.
Wszystko w ramach programu Poznaj Polskę.
10
KIERMASZ W DZIESIĄTCE
Iskrzący śnieg, kolorowe lampki i świąteczne utwory oraz uśmiechy i radość w oczach wielu sprawiły, że poczuliśmy ciepło zbliżających się Świąt!
Radzie Rodziców z panią Martą Przybysławską na czele za zorganizowanie tego całego przedsięwzięcia dziękujemy.
Głębokie ukłony kierujemy w stronę Rodziców i Uczniów zaangażowanych w obsługę stoisk.
Za wszelkie cegiełki na rzecz naszych uczniów dziękujemy WSZYSTKIM odwiedzającym tegoroczny kiermasz.
26
I TY MOŻESZ ZOSTAĆ ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM!
Akcja „I Ty możesz zostać świętym Mikołajem” zakończona! Prezenty dla dzieci do MOPSu zawiezione!
Wszystkim zaangażowanym dziękujemy!
MIKOŁAJKI W SZKOLE
Mikołajki, to jeden z tych dni, w którym przyjemnością jest obdarowywanie upominkiem.
Dzięki naszej Radzie Rodziców słodkie prezenty dostali w szkole WSZYSCY uczniowie.
Niektóre dzieci obdarowały się nawzajem, przygotowując wcześniej paczkę dla kolegi lub koleżanki.
Klasowe Rady Rodziców też stanęły na wysokości zadania i w kilku klasach przekazały drobne upominki dzieciakom!
29
GRATULUJEMY!
Dotarły do nas wspaniałe wiadomości!
Bartosz Bartnik z 6a i Hubert Tomkiewicz z 8a zakwalifikowali się do ostatniego etapu Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych, których organizatorem jest Kuratorium Oświaty w Katowicach.
Bartosz awansował w konkursie z historii, Hubert - z matematyki.
GRATULUJEMY Wam, Chłopcy! Jesteśmy z Was dumni!
Już dziś życzymy powodzenia w tym ostatnim etapie. Obiecujemy trzymać kciuki!
WOLONTARIUSZE ZORGANIZOWALI KIERMASZ
Kiermasz Ciast organizowany przez Szkolny Klub Wolontariatu przeszedł do historii!
Dziękujemy wszystkim, dzięki którym możemy uznać go za udany.
Osobom, które przekazały ciasta, ciasteczka, babeczki i inne słodycze na stoisko ze słodkościami - dziękujemy!
Pani (mamie naszej uczennicy), która przekazała papierowe talerzyki - dziękujemy!
Każdemu, kto odwiedził nasze stoisko, a tym samym wsparł nasze wydarzenie - dziękujemy!
Zaangażowanie wszystkich to sukces przedsięwzięcia.
Nam się udało!
D Z I Ę K U J E M Y !!!
Szkolny Klub Wolontariatu
SPOTKANIE Z RZECZNIKIEM PRAW KONSUMENTA
W ramach edukacji konsumenckiej 1 grudnia br. gościliśmy w naszej szkole Miejskiego Rzecznika Praw Konsumenta panią Katarzynę Szostak-Zjawiony.
W trakcie spotkania w klasie 8a i 8b uczniowie mogli.dowiedzieć się m.in.:
- kim jest Miejski Rzecznik Praw Konsumenta i czym się zajmuje ?
- jakie sprawy kierują mieszkańcy do rzecznika?
- kim jest konsument ?
- co może kupić 13-latek?
- jak zachować się, kiedy towar czy usługa nie są zgodne z ofertą?
- jak złożyć reklamację?
- czego może zażądać konsument w ramach reklamacji?
- co to jest gwarancja i ile czasu mamy na jej złożenie?
Uczniowie mieli również okazję poznać, jakie nieuczciwe praktyki stosują sprzedawcy i jak się przed nimi bronić.
Uczniowie byli bardzo zainteresowani poruszonymi zagadnieniami i chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami.
Lekcja edukacji konsumenckiej to niezwykle ważny element świadomego uczestniczenia w życiu ekonomicznym.
Po dzisiejszym spotkaniu młodzi konsumenci będą mogli nabytą wiedzę wykorzystać w życiu codziennym.
1
LISTOPADOWE WYCIECZKI
2 listopada uczniowie z 4d podczas lekcji języka polskiego udali się na spacer wokół szkoły. Podczas przechadzki szukali kolorowych liści. Zebrane przez siebie skarby jesieni wkleili do zeszytu przedmiotowego, a następnie rozpoczęli ćwiczenia redakcyjne.
Tego samego dnia 3d wybrała się do lasu. Tam dzieci pozostawiły pyszne pożywienie dla leśnych zwierząt.
6 listopada klasa 1b uczestniczyła w cudownym spotkaniu autorskim z panią Aliną Przydatek KiciNici.
Uczniowie z 3a i 3d wysłuchali koncertu muzycznego w Zespole Szkół Muzycznych w Tychach.
7 listopada uczniowie z 4a wzięli udział w Muzeum Miejskim w Tychach w lekcjach „Moje miasto Tychy”.
Z kolei uczniowie z 3a w ramach akcji „Szkoła pamięta” wybrali się na spacer śladami tyskiej historii. Ich trasa to Stare Tychy i Grób Nieznanego Żołnierza, Pomnik Powstańca Śląskiego oraz głaz przy Starej Poczcie.
6-8 listopada uczniowie z 3b, korzystając z programu Poznaj Polskę odbyli trzydniową wycieczkę do Kotliny Kłodzkiej.
22 listopada wszyscy szóstoklasiści w zajęciach „Lekcja w kinie”. Uczniowie poznali różne gatunki filmowe, od filmu dokumentalnego, przez film historyczny, science fiction, thriller i horror, po komedię.
Z kolei 24 listopada uczniowie klas 5a, 5c i 5d spędzili czas w Kosmoparku w Bielsku-Białej.
Poznawali tam tajemnice kosmosu. Uczestniczyli również w warsztatach naukowych.27 listopada uczniowie z 7c udali się do Katowic na wystawę Body Worlds. Uczniowie mieli możliwość poznania zmian zachodzących w ludzkim ciele – od poczęcia, poprzez okres niemowlęcy, dzieciństwo, dojrzałość, aż po jesień życia.
28 listopada klasa 4b, udając się na wycieczkę do Koziej Zagrody na warsztaty z pieczenia pierniczków, wkroczyła w okołoświąteczny nastrój.
Tego samego dnia dzieci z klas 2b i 3d zwiedziły kopalnię Guido w Zabrzu.
29 listopada uczniowie z 5b w Filharmonii Śląskiej w Katowicach wysłuchali koncertu z cyklu „Młoda Filharmonia”.
Z kolei uczniowie z 4c odbyli w tym dniu lekcję muzealną w Muzeum Miejskim w Tychach.
W tym samym czasie dzieci z 1c zwiedzały zabytkową kopalnię węgla kamiennego w Zabrzu ze sztolnią Królowa Luiza.
30 listopada uczniowie z 2a, 2d, 3a, 3d i 6a uczestniczyli w warsztatach „Muzyka jest w brzuchu i w zepsutym komputerze” w ramach programu edukacyjnego M.U.Z.Y.K.A. w AUKSO.
14
ANDRZEJKI W SZKOLE
Andrzejki to według tradycji czas zabaw i wróżb.
Nasi uczniowie doskonale wpisali się w ten klimat!
Uczniowie klas 4-8 bawili się wieczorem na szkolnej dyskotece. Szaleństwom nie było końca!
2Starsi uczniowie mieli andrzejkową dyskotekę, a młodsi bawili się w ciągu dnia, zachowując tradycję andrzejkowych wróżb. Świetnej zabawie towarzyszył szczery śmiech dzieci.
Każdy uczeń andrzejkowych szaleństw z niecierpliwością przekłuwał papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii, losował magiczne karteczki z nazwami zawodów przyszłości, poznawał znaczenie swojego ulubionego koloru.
1Również w bibliotece nie zabrakło zabawy i uśmiechów.
Na wszystkich odwiedzających czekały andrzejkowe wróżby.
Wróżono na różne sposoby: losowano karteczki ze szczęśliwymi przepowiedniami, wróżono z kolorowych kwiatów, serduszek, trzech kostek do gry. Szczęśliwe wróżby były ukryte pod filiżankami, a nawet – w środku balonów. Dzięki nim można było się dowiedzieć, kto będzie sławnym sportowcem lub gwiazdą filmową, kogo czeka wielka przygoda, wymarzona podróż, bogactwo i szczęście, kto zostanie wynalazcą lub sławną osobą.
Dodatkowo można było rozwiązać andrzejkowy labirynt.
18
POWIATOWY KONKURS RECYTATORSKI
23 listopada Michał Jasiński z 4c, Tymoteusz Malicki z 5c, Dorota Milińska oraz Michalina Nowak z 7c reprezentowali naszą szkołę podczas Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Patroni roku 2023 - Wisława Szymborska i Aleksander Fredro, który odbył się w Sportowej Szkole Podstawowej nr 19 w Tychach.
Tymek Malicki za recytację wiersza Wisławy Szymborskiej pt. „Radość pisania” zajął 3. miejsce w konkursie. Pozostali nasi reprezentanci również pięknie się zaprezentowali.
Michał recytował wiersz W. Szymborskiej pt. „Kot w pustym mieszkaniu”, Dorota - wiersz W. Szymborskiej „Przy winie”, a Michalina - wiersz A. Fredro „Wspomnienie”.
Gratulujemy!
ZAKOŃCZONA ZBIÓRKA MIKOŁAJKOWA
Szanowni Państwo!
Każdemu, kto zaangażował się w naszą szkolną zbiórkę na rzecz pacjentów z Oddziału Hematologii i Chemioterapii Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach Ligocie, po stokroć dziękujemy.
Zbiórka zakończona, dary przekazane.
Teraz czekamy aż dzięki Onkoimprezowni – stowarzyszenie "IV piętro" prezenty dotrą do dzieci.
PLEBISCYT EDUKACYJNY
Sama nominacja do Plebiscytu Edukacyjnego to wartość sama w sobie, bo znaczy, że ktoś docenia pracę danego nauczyciela i przede wszystkim zauważa jego działania. W tym roku takich nominacji otrzymało wielu naszych nauczycieli.
Wśród nauczycielek klas 1-3 były to Ewelina Durkalec, Teresa Kurpas, Aneta Pastor i Mirona Siąkowska.
Nominacje wśród nauczycieli klas 4-8 otrzymali: Agnieszka Baron, Beata Domagała-Kuś, Marta Ince, Anna Misiek-Wesołowska, Marek Kozłowski i Adam Saczka.
Przez ponad miesiąc na portalu Dziennika Zachodniego trwało głosowanie, które zakończyło się 22 listopada.
Miło nam poinformować, że w wyniku tego głosowania w Plebiscycie Edukacyjnym 2023 wśród nauczycieli klas 1-3 uczących w Tychach zwyciężyła pani Ewelina Durkalec!
GRATULUJEMY!
Warto tu dodać, że w tej samej kategorii na 2. miejscu uplasowała się pani Mirona Siąkowska.
To samo, czyli 2. miejsce - tyle że w kategorii nauczycieli klas 4-8 - zajęła pani Agnieszka Baron.
Dziękujemy za wszystkie nominacje i wszelkie głosy oddane na naszych nauczycieli.
TYSKI BIEG ORLĄT LWOWSKICH
24 listopada w Tychach na Arenie Lekkoatletycznej odbył się Bieg Orląt Lwowskich, w którym udział wzięły dwie nasze uczennice - Hanna Maciejowska i Natalia Pisarzowska. Długość dystansu tego biegu wynosi 1421 m.
Wydarzenie upamiętniło ofiary walk o Lwów rozegranych w latach 1918-1919. Zginęło wówczas 1421 dzieci, a najmłodszy z nich - Janek Kukawski - miał zaledwie 9 lat.
PODSUMOWANIE XIII ŚWIATOWEGO DNIA TABLICZKI MNOŻENIA
17 listopada 2023 r. wzięliśmy udział w XIII Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia.
Od samego rana uczniowie z klas szóstych i siódmych podzieleni zostali na patrole egzaminacyjne, które – pod czujnym okiem pani Agnieszki Cender oraz przy bardzo dużym wsparciu pani Moniki Dulskiej – przeprowadzały na terenie szkoły egzamin wśród uczniów klas 2-8 oraz wśród nauczycieli i pracowników szkoły. W sumie w akcji wzięło udział ponad 400 osób. Egzamin dla wielu okazał się trudny, zdający stresowali się bowiem odliczanym czasem. Byli jednak też tacy, którzy zdali go bezbłędnie i po pomyślnym rozwiązaniu wszystkich zadań otrzymali Certyfikat Mistrza Tabliczki i "Sówkę” – logo akcji. Wręczono ponad 100 odznak ekspertów Tabliczki mnożenia.
Oprócz egzaminów aż 40 uczniów wzięło udział w Informatycznym Quizie Tabliczki Mnożenia prowadzonym przez panią Ewę Chwalczyk. Wyłoniono SZKOLNEGO MISTRZA TABLICZKI MNOŻENIA oraz mistrzów na poszczególnych poziomach.
Mistrzem szkoły i zarazem najlepszym spośród uczniów klas ósmych okazał się Bartosz Bernacki z 8b.
Mistrzem klas siódmych jest Bartosz Kalinowski z 7b, klas szóstych – Emilia Skawicka z 6c, klas piątych – Maks Uhryn z 5a, a klas czwartych – Jakub Gryglewski z 4b.
Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji, pobudziły chęć zdrowej rywalizacji. Mamy nadzieję, że to matematyczne święto wpisze się na stałe do naszego szkolnego kalendarza.
PROJEKT KROKUS
Nasza szkoła bierze udział w międzynarodowym Projekcie Krokus, który ma na celu upamiętnienie ofiar Holokaustu w czasie II wojny światowej.
Dziś posadziliśmy przed wejściem do szkoły sadzonki krokusów - ich kolor nawiązuje do koloru gwiazdy Dawida, którą Żydzi musieli nosić w czasie okupacji.
Sadzonki posadzili przedstawiciele klas 4-8 naszej szkoły. Czekamy niecierpliwie na wiosnę, kiedy zakwitną.
JESIENNE SPOTKANIA Z... PRZYJAŹNIĄ
Kolejna edycja Jesiennego Spotkania ze Słowem za nami. Było pięknie, nostalgicznie i wzruszająco. Taki ciepły dla serca jesienny wieczór spędzony razem.
Dziękujemy wszystkim! Tym, którzy to wszystko przygotowali. Dzieciom, które wystąpiły oraz Tym, którzy zaszczycili nas swoją obecnością.
Wszyscy jesteśmy sobie potrzebni.
A przyjaźnie, jakie rodzą się między nami, pielęgnujmy i zachowujmy w pamięci!
20
GKS TYCHY W DZIESIĄTCE
W ramach akcji klubu GKS Tychy "Edukujemy na 7" odbyło się spotkanie dla dzieci z klas 1-3 z piłkarzami tyskiego klubu – Krzysztofem Machowskim i Dominikiem Połapem.
Piłkarze odpowiadali na pytania zadawane przez dzieci, zaprosili najmłodszych do wspólnej piłkarskiej zabawy i rozdali mnóstwo autografów. Spotkanie było pełne pozytywnych emocji!
POMARAŃCZOWY DZIEŃ
Oto krótka fotorelacja z Pomarańczowego Dnia, który był dniem podsumowującym działania podjęte w ramach Kampanii 19 dni przeciwko przemocy wobec dzieci i młodzieży.
Dziękujemy całej naszej społeczności szkolnej za zaangażowanie w tej akcji.
4
TYSKA GALA NAJZDOLNIEJSZYCH
Co roku uczniowie tyskich szkół wyróżniający się w poprzednim roku szkolnym znaczącymi osiągnięciami naukowymi, artystycznymi i sportowymi podczas Tyskiej Gali Najzdolniejszych Uczniówotrzymują dyplomy, wyróżnienia i nagrody.
W tym roku Tyskie Orły otrzymały 3 nasze uczennice i 3 absolwentki.
Brawa dla Julii Kuś z 8a, Zuzanny Nowak z 6d i Leny Ogieli z 6c oraz dla Natalii Cupiał, Natalii Milińskiej i Oliwii Rzepki - dziś licealistek, ale naszych zeszłorocznych absolwentek.
Brawa także dla Ludmiły Frycz z 8b, która dzięki swej ambicji i zaangażowaniu w zeszłym roku szkolnym zdobyła wiele nagród i wyróżnień, wśród nich tytuł laureatki Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Biologii.
Dziewczyny! Jesteśmy z Was dumni!
G R A T U L A C J E !!!
RECYTATORSKIE ELIMINACJE
20 listopada w szkolnej bibliotece odbyły się eliminacje szkolne do Powiatowego Konkursu Recytatorskiego „Patroni 2023 r. - Wisława Szymborska i Aleksander Fredro".
Do etapu powiatowego w klasach 4-6 zakwalifikowali się Michał Jasiński z 4c oraz Tymoteusz Malicki z 5c.
W kategorii klas 7-8 awansowały uczennicez 7c - Dorota Milińska i Michalina Nowak.
Wyróżniono także Martynę Cupiał z 4d, Natana Sapę z 5c oraz Piotra Stawarza z 4c.
GRATULUJEMY!
JESIENNE MANDALE NAGRODZONE
Miło nam poinformować, że szkolny konkurs plastyczno-fotograficzny pt. Jesienne mandale został rozstrzygnięty.
Na konkurs wpłynęło wiele pięknych prac. Przygotowane przez uczestników mandale zachwyciły bogactwem kolorów i faktur, a stworzone kompozycje dowiodły, że naszym uczniom nie brakuje ciekawych, kreatywnych pomysłów.
Wyniki konkursu zamieściliśmy w zakładce Ogłoszenia w dzienniku elektronicznym oraz na naszej www:KLIKNIJ
Zapraszamy do obejrzenia galerii prac konkursowych: Jesienne mandale
WOLNA ELEKCJA - SUKCES W REJONOWYCH ROZGRYWKACH
Gosia z 7a oraz Sebastian i Hubert z 8a wzięli udział w etapie regionalnym konkursu Wolna Elekcja.
Negocjacje, pertraktacje, wymiana kart wpływów i spryt dały Hubertowi awans do ogólnopolskiego FINAŁU! Gratulujemy!
W trakcie rozgrywki reprezentanci szkół naszego województwa wybierali władcę, jak dawniej polska szlachta.
Gosia – choć nie dało jej to zwycięstwa w grze – jako Ernest Habsburg, została wybrana na króla
Emocji i rywalizacji nie brakowało!
GALA WRĘCZENIA STYPENDIUM
Julia Kuś z 8a uczestniczyła w uroczystej gali dla uczniów, którzy otrzymali stypendium MEiN. Nagrody wręczał wicekurator Kuratorium Oświaty w Katowicach, pan Jacek Szczotka.
Podkreślił on, że stypendyści to najzdolniejsi uczniowie nie tylko województwa śląskiego, ale również najzdolniejsi uczniowie w kraju.
Gratulował również dyrektorom, nauczycielom oraz rodzicom za wsparcie uzdolnionych uczniów w ich drodze do sukcesu.
My jeszcze raz gratulujemy Julii.
Jesteśmy z Ciebie dumni!
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ŁAMAŃCÓW JĘZYKOWYCH
Co roku w drugą niedzielę listopada przypada Międzynarodowy Dzień Łamańców Językowych (ang. Tongue Twister Day).
W tym roku było to 12 listopada. W szkole święto to stało się inspiracją do zajęć w szkolnej bibliotece organizowanych 13 i 14 listopada.
Łamaniec językowy to nic innego jak trudna do wymówienia fraza. W języku polskim ich nie brakuje, wystarczy przytoczyć klasyczne „stół z powyłamywanymi nogami”. Te zdania to okazja do zabawy i śmiechu. W naszej bibliotece też było ciekawie
DUMA Z BYCIA POLAKIEM!
Czas podsumować aktywność naszych uczniów z okazji minionego Święta Niepodległości!
Co najmniej 20 uczniów wzięło udział w miejskich lub wojewódzkich uroczystościach (wielu z rodzicami!) – podczas przemarszu i apelu przy pomniku „Niepodległa”, a także przy pomniku Powstańców Śląskich w Tychach-Czułowie
Ponad 50 uczniów – w ramach akcji „Wywieś flagę” – pokazało biało-czerwoną flagę na znak świętowania!
Jesteśmy z Was dumni! Gratulujemy i dziękujemy za zaangażowanie – Wam i Waszym rodzicom.
11. 11. - MIEJSKIE OBCHODY
Delegacja naszej szkoły, na czele z pocztem sztandarowym i panią dyrektor, wzięła udział w miejskich obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Delegację oficjalną wzbogacili swoją obecnością nasi uczniowie!
Uczestniczyliśmy w uroczystej mszy w intencji Ojczyzny oraz w pochodzie z biało-czerwoną flagą. Pod pomnikiem „Niepodległa” złożyliśmy kwiaty.
Ze wszystkimi uczestnikami uroczystości zaśpiewaliśmy wspólnie „Mazurka Dąbrowskiego” i „Rotę” oraz wysłuchaliśmy „Marszu Pierwszej Brygady” i „Modlitwy o pokój”.
Było pięknie, uroczyście, biało-czerwono!
SZKOLNE OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
W naszej szkole w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości uczniowie klas 1-3 zgromadzili się na korytarzu szkoły, by wspólnie uroczyście odśpiewać Hymn Polski.
Z kolei w hali sportowej od odśpiewania hymnu rozpoczął się Szkolny Turniej Wiedzy o Polsce.
Rozegrano go w dwóch kategoriach:
- klasy 4-5
- klasy 6-8.
W zmaganiach konkursowych brały udział czteroosobowe drużyny, których zadaniem było wykazać się wiedzą o naszej ojczyźnie. Były pytania z historii, geografii, języka polskiego, sportu i polityki.
Punktowany był także strój wszystkich uczniów z danej klasy – ubiór galowy wzbogacony o elementy patriotyczne, takie jak kotyliony, chorągiewki itp.
Jury, któremu w obu turach przewodniczyła pani dyrektor Anna Wolnik, wyłoniło zwycięzców.
W kategorii klas 4-5 dyplom ZNAWCY POLSKI otrzymali uczniowie z 4c, czyli Natalia, Borys, Michał i Piotr, a w kategorii 6-8 – uczniowie z 6a, czyli Bartosz, Stanisław, Franciszek i Łukasz.
GRATULUJEMY!
Warto tu podkreślić, że nagrodą specjalną wyróżniono także uczniów z 6b – z klasy, w której KAŻDY uczeń bez wyjątku włożył dziś elegancki galowy strój.
BRAWO!
12
SPOTKANIE Z PISARZEM
9 listopada w klasach 1-3 odbyło się spotkanie z tyskim pisarzem panem Waldemarem Cichoniem, autorem książek o znanym i lubianym kocie Cukierku.
Wydarzenie wpisuje się w realizację Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Podczas spotkania nasz gość przeczytał dzieciom jedną z przygód kota Cukierka, opowiedział kilka ciekawostek z życia codziennego bohaterów swoich książek, a także o ty, jak wygląda droga książki zanim trafi ona do czytelnika.
Przed spotkaniem został ogłoszony konkurs osobno dla klas pierwszych, drugich i trzecich.
Pierwszoklasiści mieli za zadanie narysować portret kota Cukierka, drugoklasiści – wybraną przygodę z książek o kocie Cukierku, a trzecioklasiści ilustrowali nową, wymyśloną przez siebie przygodę. W związku z ogłoszonym konkursem podczas spotkania zostali wyłonieni laureaci, wskazani przez pana Cichonia.
Wszystkie prace były przepiękne i każda z nich zasługuje na uznanie. Autor miał nie lada problem, aby wyłonić po jednej z nich.
Za portret kota Cukierka nagrodę otrzymał Mikołaj Szachnowski z klasy 1c, za zilustrowanie wybranej przygody o kocie Cukierku nagrodę otrzymał Bartek Duźniak z klasy 2d, a za zilustrowanie wymyślonej nowej przygody o kocie Cukierku nagrodę otrzymała Iza Cetnar z klasy 3c.
Uczniowie byli bardzo zainteresowani spotkaniem i bardzo chętnie zadawali pytania. Po spotkaniu uczniowie mogli zakupić wybrane książki, a także uzyskać imienną dedykację autora.
Waldemar Cichoń jest absolwentem naszej szkoły i autorem popularnej lektury pt. „Cukierku, Ty łobuzie”, a także dalszych części przygód o tytułowym kocie. Oprócz tego napisał również, m. in. takie książki jak „Skrzat” czy „Witajcie w Wynalazkowie”.
BRĄZOWI MEDALIŚCI
6 listopada w Szkole Podstawowej nr 18 w Tychach odbyły się Powiatowe Igrzyska Dzieci w Tenisie Stołowym Chłopców.
W igrzyskach wzięło udział 12 szkół podstawowych.
Nasi uczniowie – Bartosz Bartnik z 6a i Marcel Banaś z 6c – zajęli 3. miejsce! GRATULUJEMY!
BAJKOWE POSTACI
W świetlicy szkolnej obchodziliśmy „Dzień Postaci z Bajek".
Dzieci opowiadały, jaka jest ich ulubiona bajka i kto jest jej bohaterem. Następnie uczniowie kolorowali obrazki przedstawiające różne postaci z bajek.
WRZEŚNIOWE I PAŹDZIERNIKOWE WYCIECZKI
We wrześniu rozpoczęliśmy rok szkolny 2023/2024. Szkoła to nie tylko nauka, ale także wspólne spędzanie czasu na klasowych wycieczkach, a tych u nas sporo! No to po kolei!
20 września uczniowie klasy 6a zatrzymali się na przystanku „Biostrefa” na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Uczestniczyli tam w wykładach z zakresu nauk przyrodniczych.
28-29 września uczniowie z 8a i 5b uczestniczyli w klasowej wycieczce do Kotliny Kłodzkiej. Zwiedzili Szczeliniec i Błędne Skały oraz Jaskinię Niedźwiedzią i Kopalnię Złota.
Na trzydniową wycieczkę w terminie 2-4 października w Sudety wybrali się - w ramach programu „Poznaj Polskę” - uczniowie z klasy 3a.
5 października uczniowie klasy 2c uczestniczyli w lekcji w kinie, podczas której poznali ciekawy świat dubbingu. Po zajęciach obejrzeli ciekawy seans filmowy.
W tym samym dniu uczniowie z 1c spędzili czas na wycieczce w Ogrodach Kapias w Goczałkowicach.
6 października uczniowie z 7b i 7c spędzili wspólnie czas w Warszawie. Odwiedzili Centrum Nauki Kopernik i Zamek Królewski w Warszawie.
9 października na jesienny spacer do lasu wybrali się uczniowie z klasy 1a.
10 października 4b odwiedziła jesienne Beskidy, a uczniowie z 3b i 3c spędzili czas w Wiśle na warsztatach czekolady!
Dzień później 6c uczestniczyła w klasowej wycieczce do zamku w Ogrodzieńcu oraz na Pustynię Błędowską.
12 października uczniowie z 5d klasowo zagrali w golfa na strzelnicy golfowej Driving Range w Tychach.
16 października uczniowie z 2c, korzystając z przepięknej jesiennej pogody, wyjechali na klasową wycieczkę na Kozią Górkę.
Z kolei 18 października klasa 2b udała się na zajęcia do Planetarium Śląskiego.
20 października uczniowie z 5a, 5c i 5d mieli w kinie lekcję filmową. Po niej obejrzeli wzruszajacy film pt. „Miłość pisana Braillem”. W tym samym dniu uczniowie z 4a uczestniczyli w warsztatach rękodzieła w Castoramie.
Uczniowie z 1d udali się z kolei na spotkanie z Elżbietą Stępień, autorką książek z przesłaniem ekologicznym „Opowieści małej gwiazdeczki” i „Smok czy smog”.
Wieczór poniedziałkowy 23 października klasa 7c spędziła w Filharmonii Śląskiej w Katowicach. Tam młodzi melomani mieli okazję wysłuchać pięknego koncertu w ramach cyklu „Młoda Filharmonia”.
24 października na klasową wycieczkę w ramach przedsięwzięcia Ministerstwa Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę” wyjechali uczniowie z 2b i 3d. Ich celem było Muzeum Lotnictwa w Krakowie oraz Kopalnia Soli w Wieliczce.
26 października do Mediateki na zajęcia M.U.Z.Y.K.A w Aukso wybrali się uczniowie z 1c, 2a, 2d, 3a, 3d, 4b , 6a i 6d. Temat pierwszego spotkania brzmiał: „Muzyka to cisza, a muzyk to podsłuchiwacz”.
W tym samym dniu uczniowie z klasy 1b spędzili czas na klasowej wycieczce w Górkach Małych. Dzieci poznały historię OD ZIARENKA DO BOCHENKA, wypiekały podpłomyki, wzięły udział w warsztatach pszczelarskich oraz obejrzały zabytkowe wozy, maszyny i narzędzia rolnicze.
Ostatniego października uczniowie z klas 4c i 4d wybrali się do Multikina GeminiPark na lekcję filmową połączoną z seansem animowanym pt. „Sposób na ducha”. Podczas zajęć uczniowie mieli możliwość dokonania przeglądu motywów grozy stosowanych w filmie.
17
MAMY STYPENDYSTKĘ MINISTRA EDUKACJI I NAUKI
TAKI SUKCES trzeba "odtrąbić"!
U W A G A!
Nasza Julia Kuś z 8a jako jedyna tyszanka znalazła się w gronie stypendystów Ministra Edukacji i Nauki za wybitne osiągnięcia w roku szkolnym 2022/2023.
Warto tu zauważyć, że w samym województwie śląskim dyrektorzy szkół złożyli 286 wniosków o przyznanie stypendiów ministra właściwego ds. oświaty i wychowania.
Minister Edukacji i Nauki nagrodził stypendiami 31 uczniów i absolwentów województwa śląskiego.
Tą jedną najważniejszą dla nas jest NASZA JULIA.
GRATULUJEMY!!!
Więcej o stypendium można przeczytać na stronie kuratorium: https://kuratorium.katowice.pl/.../stypendia-ministra.../
MOJA SZKOŁA W COVENTRY
Na zajęciach dodatkowych dla klas ósmych uczeń klasy 5d - Eryk - przybliżył kulturę krajów anglojęzycznych, opisując swoją byłą szkołę w Anglii.
Dowiedzieliśmy się o systemie edukacji, nauczanych przedmiotach, mundurkach, ocenach….
Było naprawdę interesująco!
PRZERWA NA CZYTANIE
Przerwa na czytanie 2023 za nami.
Czytali wszyscy: dzieci, młodzież i dorośli.
5
PASOWANIE NA CZYTELNIKA
To było PRAWDZIWE święto biblioteki!
W miniony wtorek uczniowie klas pierwszych uroczyście ślubowali, że będą szanować książki i zostali za pomocą księgi „Legendy Polskie” pasowani przez panie bibliotekarki na czytelników biblioteki.
Uczniowie z klasy 4c pod kierunkiem p. Teresy Kurpas przygotowali piękny program artystyczny – zagadki na rozpoznawanie tytułów i bohaterów bajek oraz wiersze i piosenki, które uczyły młodszych kolegów i koleżanki, jak należy dbać o książki.
Na pamiątkę tej uroczystości każde dziecko otrzymało zakładkę do książki, papierową sówkę z origami i okolicznościowy wiersz zatytułowany „Prośby książki”, a pani dyrektor Anna Wolnik wręczyła wychowawczyniom klas pamiątkowe dyplomy.
W bibliotece dzieci poznały główne zasady regulaminu biblioteki, otrzymały karty czytelnika i wypożyczyły pierwsze książki. Życzymy pierwszoklasistom, by zawsze kochali książki i czytanie.
SUKCES W PIŁCE RĘCZNEJ CHŁOPCÓW
Z ogromną radością i dumą informujemy, że zajęliśmy 1. miejsce w Miejskich Igrzyskach Dzieci w Piłce Ręcznej Chłopców.
Dokonała tego drużyna w składzie: Piotr Gemborys (6b), Tymoteusz Godzik (6b), Nataniel Karaśkiewicz (7b), Julian Kilian (6b), Iwo Krzciuk (6b) Franciszek Mazur (6a), Kajetan Mazurek (6b), Paweł Parys (6c), Bartosz Pisarek (6b), Samuel Sarzyński (6b) i Franciszek Skubis (6c).
Dodatkowo Kajetan Mazurek otrzymał nagrodę najlepszego zawodnika turnieju.
Warto tu podkreślić, że chłopcy będą reprezentować miasto Tychy podczas zawodów rejonowych.
GRATULUJEMY!
SPOTKANIE Z PISARZEM
Uczniowie klas czwartych - z inicjatywy pań bibliotekarek - spotkali się dziś z Marcinem Koziołem, autorem książek dla dzieci i młodzieży.
Wydarzenie wpisuje się w realizację Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Tematem spotkania była książka pt. „Psyjaciele”, której bohaterami są psy... kompozytora Fryderyka Chopina, podróżnika Leopolda Janikowskiego, pisarzy Henryka Sienkiewicza i Stefana Żeromskiego, Marszałka Józefa Piłsudskiego i malarki Olgi Boznańskiej.
Autor w interesujący sposób opowiadał prawdziwe, choć nieprawdopodobne, historie. w których główną rolę odegrali psyjaciele tych wielkich Polaków. Dzięki barwnej prezentacji opowieść była ciekawa i pełna humoru!
Wybrani uczniowie narysowali wspólnie swojego psyjaciela i dodali mu wyjątkowe gadżety. Nasz psyjaciel prezentował się znakomicie.Czwartoklasiści byli zainteresowani spotkaniem, mieli też do autora dużo pytań.
Marcin Kozioł oprócz „Psyjaciół” napisał wiele innych książek, m. in. :„Skrzynia władcy piorunów”, „Tajemnica przeklętej Harfy”, „Gwiazda Blachonosego”, „Szalona historia komputerów”, „Wombat Maksymilian".
Po zakończeniu spotkania można było kupić wyżej wymienione pozycje i uzyskać w nich imienną dedykację autora!
4
SZKOLNA AKCJA „LISTY DO DZIECI”
Kochani
Po raz kolejny udało się nam przeprowadzić szkolną akcję LISTY DO DZIECI.Inicjatywa od pięciu już lat cieszy się zainteresowaniem i zaangażowaniem ze strony rodziców oraz wielką radością dzieci!
W TAJEMNICY przed dzieckiem dorośli napisali listy do swych pociech. Następnie w równie wielkiej tajemnicy swoje liściki wrzucili do szkolnej „skrzynki pocztowej”.
Dziś - w Dniu Listonosza i Poczty Polskiej - panie Ewelina Durkalec i Barbara Kosińska wcieliły się w szkolne listonoszki i podczas zajęć lekcyjnych dostarczyły przesyłki adresatom.
Radości i wzruszeń było co niemiara!
W klasach 1-3 KAŻDE dziecko otrzymało list od swoich bliskich!
Warto jednak podkreślić, że listy - często bardzo osobiste - dały radość każdemu dziecku, niezależnie od wieku. Uśmiechali się wszyscy, od pierwszo- po ósmoklasistę! U niektórych uczniów podczas czytania listów widzieliśmy także łzy wzruszenia... I to również BYŁO PIĘKNE!
SZKOLNE OBCHODY DEN
Uczciliśmy 250. rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej. Pani dyrektor Anna Wolnik podziękowała wszystkim pracownikom szkoły za zaangażowanie, pasję i życzliwość w codziennej pracy.
Następnie uczniowie z klasy 5c rozbawili nas scenkami zaczerpniętymi z rad pedagogicznych.
Zdecydowanie najwięcej emocji wywołało rozstrzygnięcie szkolnego plebiscytu. Podczas „Gali oscarowej” uczniowie z Samorządu Uczniowskiego wręczyli dyplomy w siedmiu kategoriach.
Warto tu zaznaczyć, że zwycięzcy zostali wyłonieni na podstawie tajnego głosowania uczniów klas 4-8.W poszczególnych kategoriach najlepsi okazali się:
- Nauczyciel Kosa - pani Magdalena Juda
- Nauczyciel z najlepszym stylem - pani Katarzyna Brzezinka
- Najciekawszy Nauczyciel - pan Marek Kozłowski
- Najweselszy Nauczyciel - pan Adam Saczka
- Najbardziej pomocny Nauczyciel - pani Anna Misiek-Wesołowska
- Nauczyciel z Ciętą Ripostą - pani Joanna Strycharz
- Najbardziej Młodzieżowy Nauczyciel - ksiądz Marek Siedlaczek.
Wręczono także dyplomy honorowe. Otrzymały je pani dyrektor oraz panie wicedyrektorki.
MIEJSKIE OBCHODY DNIA EDUKACJI NARODOWEJ
Dziś w Zespole Szkół Muzycznych w Tychach odbyły się miejskie obchody Dnia Edukacji Narodowej, podczas których wręczono Nagrody Prezydenta Miasta Tychy dla 53 wyróżniających się nauczycieli i dyrektorów tyskich publicznych szkół, przedszkoli i placówek oświatowych.
Wśród nauczycieli wyrożnionych tą nagrodą jest pani Marzena Kaczmarczyk - nauczycielka biologii w naszej szkole.
GRATULUJEMY!
OGÓLNOPOLSKA AKCJA CZYTAMY Z SERCEM
W pierwszym tygodniu października wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji czytelniczej "Czytamy z Sercem".
Dużo się działo w bibliotece, na lekcjach języka polskiego, biologii, lekcjach wychowawczych i wychowania fizycznego.
Oto nasze akcje:- w 3c i3d głośne czytanie książek „Będę biegać” Anny Onichimowskiej i „Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek” Pawła Beręsewicza
- w 5a i 5d zajęcia czytelnicze "Z wizytą w pracowni złamanych serc" na podstawie książki Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel pt. "Pracownia Aurory"
- w 4a, 4d, 5b, 6a, 6b i 7c lekcje języka polskiego z panią Agnieszką Baron - wiersze, piosenki o sercu, rysowanie i pisanie kilku słów do swojego serca
- w 2d Bieg z sercem - sztafeta gwiaździsta- dla 1a, 1b, 1c i 1d teatrzyk pt. "Serce misia"
- wystawki tematyczne i serduszka z aforyzmami o sercu
- inicjatywa własna: Idąc do biblioteki, popatrz na schody i zapamiętaj zasady pierwszej pomocy przedmedycznej- udział uczniów starszych klas w spotkaniu online z prof. Michałem Zembalą.
Warto tu wyjaśnić, że celem akcji jest promocja literatury i czytelnictwa, poszerzanie wiedzy uczestników na temat serca – budowy tego organu, jego funkcjonowania, chorób i symbolik, rozwijanie w uczestnikach akcji wrażliwości na cierpienie i potrzeby osób chorych, propagowanie zdrowego stylu życia.
SZKOLNE WYBORY PARLAMENTARNE
11 października 2023 r. w godzinach 8.00 - 14.00 działał szkolny lokal wyborczy.
Uczniowie klas 6-8 mogli zagłosować, pobierając od komisji dwie karty do głosowania:
- „Wybory parlamentarne 2023”
- „Referendum ogólnokrajowe”.
Udział w wyborach był dobrowolny. Wybory były bezpośrednie i tajne.
Do udziału w głosowaniu zachęcały hasła: „GŁOSUJESZ = DECYDUJESZ”, „NIE BĄDŹ DURNY, IDŹ DO URNY”, „KOBIETY NA l WYBORY”, „TWÓJ GŁOS MA ZNACZENIE”.
W sumie uprawnionych do głosowania było 186 uczniów, z czego w wyborach wzięło udział 118.
3Poniżej na zdjęciu przedstawiamy protokół z tych wyborów.
Wyniki całej ogólnopolskiej akcji ,,Młodzi głosują" uczniowie mogą sprawdzić na stronie internetowej projektu >>> TUTAJ
SPOTKANIE Z WISŁAWĄ SZYMBORSKĄ
Z okazji trwającego Roku Wisławy Szymborskiej oraz kolejnej (27.) rocznicy przyznania poetce Nagrody Nobla zorganizowaliśmy "Poranek poetycki z Szymborską".
Poezję noblistki - tę poważną, ale i tę humorystyczną - interpretowali nasi uczniowie oraz nauczyciele. Dzięki szóstoklasistkom usłyszeliśmy piękne wykonanie piosenki Sanah „Nic dwa razy”, napisanej do słów Szymborskiej. Publiczność wykazała się wysoką kulturą w czasie występu, a liczne gratulacje i pozytywne wrażenia uczniów i nauczycieli potwierdziły, że było warto...
10
UDZIAŁ NASZEJ DRUŻYNY W IX RAJDZIE Z KSIĄŻKĄ
Już po raz dziewiąty odbył się w Tychach „Gwiaździsty Rajd z Książką” z metą w MBP – Mediatece.Tematem tegorocznego Rajdu była „Sztuka w Tychach”.
Wzięło w nim udział 12 drużyn z tyskich szkół. Naszą szkołę reprezentowały uczennice z klasy 6c – Alicja, Lena, Emilia, Zosia i Zuzia.Do zadań każdej drużyny rajdowej należało:
- wybranie jednej książki o tematyce sztuki ze zbiorów biblioteki szkolnej i przygotowanie rekomendacji tej pozycji do zaprezentowania na mecie Rajdu
- wybranie jednego obiektu związanego ze sztuką w mieście i przygotowanie krótkiej informacji na jego temat.
Zarekomendowaliśmy książkę pt. „Jaki to obraz? Atlas dla dzieci”.
Jako dzieło sztuki wybraliśmy mural pt. „Drzewo Mądrości”, który znajduje się przy ul. Harcerskiej. Kilka dni wcześniej spotkaliśmy się z twórcą grafiki – panem Wojciechem Łuką, więc mieliśmy o czym opowiadać.
Do Mediateki z kolei zaproszono pana Jarosława Jasińskiego – rzeźbiarza, który opowiedział o swojej pracy i zaprezentował, w jaki sposób powstaje rzeźba z gliny.
Panie bibliotekarki z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzka im. J. Lompy w Katowicach Filia Tychy przygotowały quiz pt. „Tychy miastem sztuki”. Nasza drużyna zajęła 1. miejsce, udzielając 100% dobrych odpowiedzi w znakomitym czasie. Gratulujemy!!!
PRÓBNA EWAKUACJA - ĆWICZENIA
W czwartek, 21 września odbyły się w naszej szkole ćwiczenia w zakresie praktycznego sprawdzenia organizacji oraz warunków ewakuacji.
Uczestniczyło w nich 619 osób (w tym 561 uczniów i 58 nauczycieli oraz pracowników).
Ćwiczenia o godzinie 10.55 rozpoczął alarm, który ogłoszono dźwiękiem dzwonka (3 dźwięki trwające 15 sekund - każdy z przerwą 5-sekundową) oraz komunikatem słownym: Uwaga, ćwiczebny alarm pożarowy (powtarzanym trzykrotnie).
Uczniowie pod opieką nauczycieli spokojnie opuścili budynki właściwymi wyjściami ewakuacyjnymi i udali się na miejsce zbiórki, zajmując ustalone miejsca.
Wszyscy stosowali się do poleceń kierującego ewakuacją. Na miejscu zbiórki wszyscy nauczyciele mający pod opieką uczniów przekazali kierującemu akcją informację o stanie liczbowym ewakuowanych i przebiegu działań ewakuacyjnych.
Po opuszczeniu budynku kierujący próbną ewakuacją dyrektor szkoły sprawdził, czy wszystkie osoby opuściły budynek. Kontrola w tym zakresie potwierdziła, że nikt nie pozostał w budynku.
Czas trwania ewakuacji, czyli opuszczenie budynku i stawienie się uczniów w miejscu zbiórki, to 3 minuty i 48 sekund.
Warto zaznaczyć, że o terminie próbnej ewakuacji wcześniej powiadomiono pisemnie Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Tychach.
17 WRZEŚNIA - MIEJSKIE UROCZYSTOŚCI
Dziś - pod opieką pani Grażyny Sokołowskiej, nauczycielki historii - poczet sztandarowy naszej szkoły wraz ze Sztandarem uczestniczył w Uroczystości Upamiętniającej Napaść Związku Sowieckiego na Polskę.
Obchody te odbyły się w kościele pw. św. Krzysztofa w Tychach, a ich organizatorami byli: Zarząd Oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Tychach, Miejskie Centrum Kultury w Tychach oraz Związek Sybiraków.
Po mszy świętej odśpiewano pieśni „Boże coś Polskę”, a następnie odbył się Apel Pamięci.
JESTEŚMY W NARODOWYM PROGRAMIE ROZWOJU CZYTELNICTWA 2.0
W roku szkolnym 2023/2024 w związku z pozyskaniem środków rozpoczynamy realizację Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 jest programem uchwalonym na lata 2021-2025 przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy.
Program jest realizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury, oraz we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki.
NARODOWE CZYTANIE 2023
Zgodnie z zapowiedzią 11 września w naszej szkole czytaliśmy fragmenty „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej - lekturę tegorocznej edycji Narodowego Czytania.
Grupy uczniów z 6a i 8a odwiedziły uczniów wszystkich klas - od pierwszych po ósme.
Wszystko po to, by choć na chwilę przenieść ich w świat nadniemeńskiej krainy, by dać im namiastkę wędrówki po Niemnie, zielonych lasach i polach pełnych zbóż.
W szkole - za sprawą kolorystyki ubioru uczniów i nauczycieli - też było jak nad Niemnem. Dominowały odcienie trzech kolorów. Było niebiesko, zielono i l żółto!
Każdy uczeń otrzymał także pamiątkową naklejkę!Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie!
UROCZYSTOŚĆ ROZPOCZĘCIA ROKU SZKOLNEGO
Szanowni Państwo!
Ogłaszamy, że 4 września rozpoczęliśmy rok szkolny 2023/2024!
Uczniowie podzieleni na cztery grupy uczestniczyli w uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego.
O 8.00 w hali sportowej rozpoczynali rok szkolny pierwszoklasiści, którzy w obecności rodziców, babć i dziadziusiów świętowali swe wejście do grona uczniów.
W tym samym czasie w salach lekcyjnych rok szkolny witali uczniowie klas drugich i trzecich.
O 9.30 w hali sportowej na inauguracji roku szkolnego zebrali się czwarto- i piątoklasiści.
W ostatniej grupie - o 10.30 - w uroczystości uczestniczyli najstarsi uczniowie (klasy 6-8).
Warto tu nadmienić, że voucher, który wygrała Pani Dyrektor podczas konkursu zorganizowanego przez uczniów, jest bonem dla całej naszej szkolnej społeczności!
DOBREGO ROKU SZKOLNEGO 2023/2024!
16