Józef Piłsudski - projekt czytelniczy w kl. 4A
Klasa 4A wykonała projekt czytelniczy na temat postaci Józefa Piłsudskiego w oparciu o książkę pt. "Ziuk" autorstwa Anny Czerwińskiej-Rydel. Każda z grup projektowych wykonała kartkę z kalendarza z życia postaci.
Projekt czytelniczy o ekologii w kl. 5A
Klasa 5A zrealizowała projekt czytelniczy pt. "Z ekologią za pan brat". Uczniowie czytali książki o tematyce ekologicznej, wyszukiwali i odczytywali ciekawe informacje, a także wykonywali krzyżówki z hasłem EKOLOGIA.
Moi bohaterowie - projekt czytelniczy w kl. 3A
Klasa 3A zrealizowała projekt czytelniczy w oparciu o serię książek pt. "Moi bohaterowie". Uczniowie w grupach projektowych wykonali plakat z informacjami na temat wybranych postaci ze świata kultury i nauki. Postacie, które zostały opisane to: Neil Armstrong, Albert Einstein, Archimedes, Fryderyk Chopin i Maria Skłodowska-Curie.
Poznajemy legendy polskie - projekt w kl. 3B
Klasa 3B zrealizowała projekt czytelniczy na podstawie książki pt. "Legendy polskie". Uczniowie wykonali ilustarcję do wybranej legendy w programie Paint.
Afryka Kazika - projekt czytelniczy w klasie 3D
Uczniowie klasy 3D przeczytali książkę pt. "Afryka Kazika" autorstwa Łukasza Wierzbickiego. Dzieci wykonały ilustrację postaci z książki na kartce papieru, pozostawiając białe tło.
Następnie z inicjatywy nauczyciela bibliotekarza powstały animacje rysunków w programie:
https://sketch.metademolab.com/canvas
Uczniowie w ramach podsumowania wzięli udział w quizie pt. "Afryka Kazika" przeprowadzonym z wykorzystaniem aplikacji Kahoot.
Przysłowia polskie - projekt czytelniczy kl. 2A
Na podstawie książki pt. "Przysłowia polskie" autorstwa Grzegorza Strzebońskiego, uczniowie klasy 2A wykonali projekt czytelniczy w programie Paint. Dzieci miały za zadanie przedstawić wybrane przysłowie w formie graficznej. Wszystkie prace zostały zebrane w postaci prezentacji multimedialnej. W bibliotece szkolnej odbył się quiz pt. "Jakie to przysłowie". Uczniowie dowiedzieli się co oznaczają poszczególne przysłowia, bo przysłowia są mądrością narodu :-)
Przygody Franklina - projekt czytelniczy kl. 1A
Uczniowie w ramach projektu uczestniczyli w cyklu zajęć czytelniczych w bibliotece szkolnej. Wysłuchali kilku książek z serii o Franklinie. Następnie w klasie wykonali ilustracje do wybranej przygody Franklina, które zostały zebrane we wspólną książkę. Podczas podsumowania projektu w bibliotece, uczniowie prezentowali efekty swojej pracy.
"Czytam sobie" - projekt czytelniczy kl. 2B
W dniach 1-7 czerwca 2024r. obchodzimy Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. W minioną środę klasa 2B podsumowała w bibliotece szkolnej swój projekt czytelniczy realizowany w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Podczas zajęć gościliśmy Panią Dyrektor Annę Wolnik.
Uczniowie w ramach projektu wykonali zeszyty lektur, w których zamieszczali informacje o przeczytanych książkach z serii "Czytam sobie". Podczas zajęć uczniowie wysłuchali fragmentu książki pt. "Wyprawa Kon-Tiki", a także wybrali się w podróż na rajskie wyspy z wykorzystaniem gogli VR.
Projekt czytelniczy i informatyczny klas 6 i 7
Uczniowie klas 6 i 7 uczestniczyli w projekcie czytelniczym i informatycznym na temat zasad bezpiecznego internetu. W ramach projektu uczniowie wykonali kartki z kalendarza w programie graficznym. W wyniku zrealizowanych działań nasza szkoła otrzymała zaświadczenie od organizatora Dnia Bezpiecznego Internetu 2024.
Wydarzenie wpisuje się również w realizację Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Historia o... czyli projekt o wartościach kl. 5D
Klasa 5D przygotowała projekt czytelniczy w oparciu o książkę pt. "Opowieści o tym co daje moc" autorstwa Marka Michalaka. W grupach dwuosobowych uczniowie przygotowali różne formy przedstawienia jednej z wartości. W ten sposób powstały: lapbooki o zdrowiu, prawdzie, demokracji, kreatywność, lojalność; komiksy o talencie, bezpieczeństwie i zaufaniu; plakat o marzeniach oraz zakładki o pięknie.
4
Czerwony Kapturek czyli projekt 6C
Klasa 6c zrealizowała projekt plastyczno-literacki „Czerwony Kapturek w 3D”. Na podstawie bajki wykonali siedem przestrzennych scenek. Prace można podziwiać w bibliotece klas 1-3. Ponadto odegrali bajkę w formie teatrzyku kukiełkowego dla uczniów klasy 2b. Przedstawienie bardzo się dzieciom podobało
Wystawa prac plastycznych kl. 6c cieszy się dużym zainteresowaniem uczniów klas młodszych. Klasa 1d podczas zajęć w bibliotece wysłuchała bajki „Czerwony Kapturek” czytanej przez wych. – panią Renatę i na podstawie scenek opowiadała o przygodach jej bohaterów.
Projekt czytelniczy klasy 3C
Klasa 3C zakończyła realizację projektu czytelniczego w oparciu o książki autorstwa Agnieszki Frączek pt. "A to feler! O tym jak Jan Brzechwa został bajkopisarzem" oraz "Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą".
Uczniowie wykonali ilustracje do wierszy Jana Brzechwy i Juliana Tuwima, które zostały zamieszczone na gazetce. Zadaniem odwiedzających było odgadnąć, na podstawie którego wiersza powstała ilustracja. Brawo 3C!
Misia i jej mali pacjenci - projekt w klasie 1B
Klasa 1B zrealizowała projekt czytelniczy pt. "List do głównej bohaterki książki Anieli Cholewińskiej-Szkolik - Misia i jej mali pacjenci". Podczas realizacji projektu uczniowie zostali zapoznani z fragmentem książki "Misia i jej mali pacjenci" w bibliotece szkolnej. Dzieci ułożyły list do głównej bohaterki, a następnie przygotowały i zamieściły w nim ciekawostki o wybranych zwierzętach. Efekt jest bardzo piękny!
Podsumowanie projektu w klasie 4D
Klasa 4D podsumowała swój projekt czytelniczy poprzez prezentację opracowanych przez każdego z uczniów pytania do quizu pt. "Sławne Polki i sławni Polacy".
Projekt o Tychach w klasie 2D
Uczniowie klasy 2d w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa zrealizowali projekt pt: „Na tyskim szlaku”. Dzieci poznały bliżej miejscowość w której mieszkają, m.in. ważne instytucje, ośrodki sportowe oraz zabytki.
Realizacji projektu towarzyszyła książka autorstwa Magdaleny Kulus pt.: „Tyszaki”. Dzieci poznały liczne przygody sympatycznych skrzatów Teo, Tuli i Tika , które wydarzyły się właśnie w Tychach. Zwieńczeniem pracy nad projektem były lapbooki wykonane przez uczniów, w których znalazły się ważne informacje oraz zadania do wykonania związane z Tychami.
Podsumowanie projektu w klasie 4C
PROJEKT
Klasa 4C wykonała projekt czytelniczy w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Tematem przygotowanych lapbooków były opowiadania na temat znanych postaci i ich psów z książki autorstwa Marcina Kozioła pt. "Psyjaciele".
Podsumowanie projektu w klasie 4B
PROJEKT
2 kwietnia ochodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Z tej okazji dzisiaj, w bibliotece szkolnej, klasa 4B podsumowała swój projekt czytelniczy w oparciu o książki z serii "Mali Wielcy". Każda grupa wykonała lapbooka na temat znanej postaci. Wśród nich: Pablo Picasso, Matka Teresa, Hans Christian Andersen, Neil Armstrong, Królowa Elżbieta i Albert Einstein. Efekty są super!
Projekt czytelniczy "Czytam sobie" z 2B
PROJEKT
Klasa 2B rozpoczęła realizację projektu czytelniczego w oparciu o książki z serii "Czytam sobie" w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Nauczycielki bibliotekarki zorganizowały zajęcia wprowadzające do projektu, podczas których uczniowie poznali część tytułów książek. W trakcie zajęć uczniowie zmierzyli się z zaszyfrowanymi tytułami, a także wykonali wspólny plakat.
Teraz czas na projekt! Do dzieła 2B
Znane postacie - projekty
PROJEKT
Klasy czwarte ropoczęły realizację projektów czytelniczych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Klasa 4B - wykona lapbooki w opraciu o serię książek "Mali Wielcy". Klasa pracuje w grupach. Każda nich wylosowała jedną z postaci.
Klasa 4C - wykona lapooki w opraciu o postacie opisane w książce "Psyjaciele". Klasa pracuje w grupach. Każda z nich wylosowała jedną z postaci.
Klasa 4D - każda z osób w klasie wykona opis jednej z postaci - sławnych Polaków.
1
Książki historyczne
W tym tygodniu biblioteka szkolna poleca książki o tematyce historycznej. Książki zostały zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Lista książek
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z listą książek zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Lista dostępna jest tutaj: Lista książek 2014
Zachęcamy wszystkich uczniów do wypożyczania!
Nowości w bibliotece
Do naszej biblioteki szkolnej dotarły już wszystkie książki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Sukcesywnie będziemy prezentowali kolejne tytuły
Jednocześnie pragniemy bardzo podziękować Czytam sobie i Księgarni Tuliszków za przekazane książki i materiały, które będziemy wykorzystywali w ramach realizowanych projektów w związku z Narodowym Programem Rozwoju Czytelnictwa.
Konkurs plastyczny o kocie Cukierku
W związku ze spotkaniem autorskim z Waldemarem Cichoniem został ogłoszony konkurs plastyczny:
Klasy 1 – Portret kota Cukierka
Klasy 2 – Wybrana przygoda kota Cukierka (na podstawie książek)
Klasy 3 – Wymyślona dalsza przygoda kota CukierkaDziękujemy za udział w konkursie.
Spotkanie z pisarzem
9 listopada w klasach 1-3 odbyło się spotkanie z tyskim pisarzem Panem Waldemarem Cichoniem, autorem książek o znanym i lubianym kocie „Cukierku”.
Wydarzenie wpisuje się w realizację Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Podczas spotkania nasz gość przeczytał dzieciom jedną z przygód kota Cukierka, opowiedział kilka ciekawostek z życia codziennego bohaterów swoich książek a także jak wygląda droga książki zanim trafi ona do czytelnika.
Przed spotkaniem został ogłoszony konkurs osobno dla klas pierwszych, drugich i trzecich. Klasy 1 miały za zadanie narysować portret kota Cukierka, klasy 2 – wybraną przygodę z książek o kocie Cukierku, a klasy 3 ilustrowały nową, wymyśloną przez siebie przygodę. W związku z ogłoszonym konkursem podczas spotkania zostali wyłonieni laureaci wskazani przez autora.
Za portret kota Cukierka nagrodę otrzymał :
Mikołaj Szachnowski z klasy 1C
Za zilustrowanie wybranej przygody o kocie Cukierku nagrodę otrzymał:
Bartek Duźniak z klasy 2D
Za zilustrowanie wymyślonej nowej przygody o kocie Cukierku nagrodę otrzymała:
Iza Cetnar z klasy 3C
Wszystkie prace były przepiękne i każda z nich zasługuje na uznanie. Autor miał nie lada problem aby wyłonić jedną z nich.
Uczniowie byli bardzo zainteresowani spotkaniem i bardzo chętnie zadawali pytania.
Pan Waldemar Cichoń jest autorem popularnej lektury pt. „Cukierku, Ty łobuzie”, a także dalszych części przygód o tytułowym kocie. Oprócz tego napisał również, m. in. takie książki jak „Skrzat” czy „Witajcie w Wynalazkowie”.
Po spotkaniu uczniowie mogli zakupić wybrane książki, a także uzyskać imienną dedykację autora.
Plakat promujący czytelnictwo
PROJEKT
W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa poszczególne klasy w naszej szkole wykonały projekt polegający na przygotowaniu plakatu promującego czytelnictwo.
Spotkanie autorskie w Mediatece
W MBP-Mediatece trwają XVI Tyskie Dni Literatury. 20.10.2023 r. klasa 1d udała się na spotkanie z Elżbietą Stępień, autorką książek z przesłaniem ekologicznym „Opowieści małej gwiazdeczki” i „Smok czy smog”.
Dzieci dowiedziały się jak ważna jest troska o naszą planetę, następnie współtworzyły opowieść o tematyce ekologicznej. Na koniec dzieci obiecały, że będą dbać o środowisko.
Po spotkaniu dzieci udały się pod tężnie, gdzie spędziły trochę czasu na świeżym powietrzu.
Spotkanie z pisarzem
19.10.2023r. odbyło się w naszej szkole spotkanie uczniów klas 4 z autorem książek dla dzieci i młodzieży Marcinem Koziołem. Wydarzenie wpisuje się w realizację Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Tematem spotkania była książka pt. „Psyjaciele”, której bohaterami są psy… kompozytora Fryderyka Chopina, podróżnika Leopolda Janikowskiego, pisarzy Henryka Sienkiewicza i Stefana Żeromskiego, Marszałka Józefa Piłsudskiego i malarki Olgi Boznańskiej. Autor w interesujący sposób opowiadał prawdziwe choć nieprawdopodobne historie tych wielkich Polaków, w których główną rolę odegrali ich psyjaciele. Dzięki barwnej prezentacji opowieść była ciekawa i pełna humoru.
Wybrani uczniowie narysowali wspólnie swojego psyjaciela i dodali mu wyjątkowe gadżety. Psyjaciel prezentował się znakomicie..
Czwartoklasiści byli zainteresowani spotkaniem, mieli też do autora wiele pytań.
Marcin Kozioł oprócz „Psyjaciół” napisał wiele innych książek, m. in. :„Skrzynia władcy piorunów”, „Tajemnica przeklętej Harfy”, „Gwiazda Blachonosego”, „Szalona historia komputerów”, „Wombat Maksymilian”. Po zakończeniu spotkania można było kupić książkę i uzyskać imienną dedykację autora.
Pan Marcin Kozioł odwiedził naszą bibliotekę w starym budynku, bardzo mu się podobała. Porozmawiał z uczniami klas młodszych, którzy jak zwykle licznie przybyli w czasie przerwy do biblioteki. Wpisał nam również dedykację do książki pt. „Skrzynia władcy piorunów”.
Jesteśmy w programie NPRC